«Гледам, че политици се замерят с обвинения за това, кой е докарал високите цени. Нека да внесем малко яснота», пише експертът Юлиан Попов в свой коментар във Фейсбук.

Според него високата цена се състои от три неща - колко е висока, можеш ли да си я позволиш и много ли трябва да си купиш от скъпото или малко. Затова трябва да питаме не само защо цените са високи, но и защо българинът е на такова дередже, че за много хора високите цени натискат яко ножа в кокала. «Дереджето на българина е резултат от 10 или 20 години мижава и много плахо водена икономика».

Самата висока цена на хляб, електричество, месо е резултат преди всичко от външни фактори, да не кажа само от външни фактори, уточнява той. Основните са свързани с Ковид кризата, манипулацията на руските газови доставки и войната на Путин срещу Украйна.

Попов обръща внимание и на една друга страна на темата. «Колко устойчива е България на тези удари. По отношение на енергията - не много. Причината е, че българинът живее в енергийно неефективно жилище, а и цялата българска икономика е енергийно най-неефективна в ЕС.»

А за това, че българинът е принуден да купува много повече от скъпото, отколкото германецът или австриецът, експертът посочва като проблем и образованието. «България е на абсолютното дъно в почти всяка образователна статистика, която можете да си прдставите - стандарти на грамотност, следдипломно обучение, достъп до интернет, участие на възрастни в обучение през целия живот, дял БВП за образование, дял БВП за научни изследвания и какво ли още не. Няма как да седиш край пясъка и да чакаш нещо да поникне без дори да си хвърлил и едно зърно».

Изводът на Юлиан Попов е, че всеки, който обяснява как служебното правителство или това преди служебното, или онова преди него, или другото преди него е предизвикало инфлация в България се занимава с най-обикновен неграмотен популизъм по Главната или на Мегдана - и или плаши гаргите или се опитва с шепа трици да хване няколко маймуни, да гласуват за него.

«Инфлацията е основно предизвикана отвън, за което никой в България няма никаква вина.Големият проблем е ниската социална устойчивост на страната, уязвимост и крехкост, които са трупани чрез некадърност, кражби и страх в продължение на поне едно десетилетие, а по-скоро две или три. Може и повече».

Експертът подсказва и конкретни въпроси, които трябва да се задават на политиците в кампания. «Първо, какво точно ще направиш, за да е по-поносима зимата. Ясно и конкретно. Второ, как ще измъкнеш България от блатото на неграмотността, за да се върнат децата ми от чужбина. Защото иначе няма да се върнат, а ще ми пращат по 200 евро на месец, докато ми дойде края в някоя пропита от корупция болница, в която трябва да си занеса чаршафи и да си платя за кръв».