"Горд съм да се обърна към вас и да ви поздравя със 101-та годишнина от обявяването на Независимостта на България", казва премиерът, предаде БТА. Той посочва, че преди повече от век българският народ отбеляза достойното си завръщане на европейската сцена и окончателно откри пътя си към свободно и независимо развитие.
Според Борисов "трябва да намерим внимателно - всеки един от нас сам за себе си - смисъла на този акт и значението на неговото международно признание". "Ние, българите, се научихме през последните две десетилетия да се обръщаме по всякакви поводи назад към богатата палитра от уроци, които ни е дала историята. Актът на обявяването на българската независимост е пример за последователна и национално отговорна политика. И днес безспорно се нуждаем от такъв урок, защото пред всички нас стоят още много нерешени проблеми", отбелязва в поздравлението си Бойко Борисов.
"Държа всеки български гражданин да знае, че лично аз, като министър-председател, и всички членове на моето правителство твърдо и последователно отстояваме националните ни интереси - както в отношенията ни с партньорите от Европейския съюз, Русия и НАТО, така и в областта на енергетиката, усвояването на еврофондовете и във всяка сфера, която пряко засяга ежедневието на българските граждани. Защото като пълноправна държава - членка на Европейския съюз, всички имаме право да се възползваме от това, което сме постигнали с общи усилия", допълва Борисов.
Той посочва, че основна задача днес и занапред е да се гарантира възможността на всеки българин да се чувства европеец, да живее по европейски стандарти и правила. Защото и задълженията ни също са европейски, а не само облагите, отбелязва Бойко Борисов. Според премиера в това се състои смисълът на днешния празник - да ни покаже, че решенията за европейското ни бъдеще се взимат всеки ден. "Бъдете здрави и единни, защото индивидуалният успех е успех за всички ни като българи и като горда европейска нация", заявява Бойко Борисов.