В Германия по традиция в нощта на 30 април срещу 1 май - Международния ден на труда, винаги има протести, прерастващи в насилие между демонстрантите и полицията. Тази година традицията отново беше спазена. Сблъсъци между демонстранти и полиция избухнаха в Берлин и Хамбург. При размириците в германската столица бяха ранени близо 50 полицаи, а 48 демонстранти бяха арестувани, а Хамбург бяха ранени трима полицаи. Подобни сблъсъци имаше и на 1 май през деня в Дортмунд, в Западна Германия. Там 200 крайнодесни активисти, с качулки на главата, започнаха да замерят с камъни полицията Задържани бяха 150 от крайнодесните активисти. Като цяло в Германия по повод Първи май имаше общо 400 прояви, организирани от Конфедерацията на германските синдикати. В тях участваха 484 000 души.
В Турция около 5000 членове на главните турски синдикати се събраха на демонстрация на истанбулския площад "Таксим" по случай Първи май. Полицията обаче не позволи на стотици други демонстранти да стигнат до площада, като използва сълзотворен газ и водни оръдия. Протестиращите хвърляха камъни и коктейли "Молотов" по полицаите. При сблъсъците, последвали в уличките в района на площад "Таксим", бяха ранени десетки души, а 68 души бяха арестувани. Подобни размирици имаше и в столицата Анкара.
Гърция посрещна Първи май с масови стачки, които засегнаха държавния и частния сектор. В стачките участват редица служители от транспорта. Гръцката авиокомпания "Олимпик еърлайнс" обяви още вчера отменянето на 104 вътрешни и международни полети. В Атина полицията стигна до сблъсъци с анархисти след шествието за отбелязване на трудовия празник. Група от около 300 анархисти подпали най-малко една кола и нападна банки и охранителни камери в центъра на града. Проявите на анархистите последваха мирен поход с участието на над 6000 души в Атина.
Във Франция Първи май се отбелязва по необичаен начин. Всички синдикати се обединиха срещу политиката на президента Никола Саркози за излизане от кризата. В организираните от тях прояви из цялата страна се включиха десетки хиляди французи. До края на деня са предвидени общо 280 първомайски похода. Най-важният от тях започна в Париж този следобед. Досега в походите в Бордо, в Тулуза и в Марсилия, участваха съответно до 50 000, 30 000 и 35 000 души.
В испанската столица Мадрид 10 000 испанци излязоха на улицата по призив на синдикатите, обединени под лозунга "Испания срещу кризата, повече работни места, повече инвестиции в държавния сектор и по-добра социална защита". Протестиращите прекосиха центъра на града, носейки червени знамена. Подобни протести имаше и в други по-големи испански градове. Испания посреща тази година Празника на труда с икономика в рецесия и с прогнози на Испанската национална банка, че през 2010 г. безработицата в страната ще достигне 19,4 процента, тоест двойно повече от предвижданията за еврозоната.
В Италия Международен ден на труда беше посветен на жертвите и на пострадалите от катастрофалното земетресение в град Акуила и областта Абруцо на 6 април, отнело живота на близо 300 души и оставило около 58 000 без дом. Лидерите на главните италиански синдикати се събраха сутрина в Акуила за традиционната манифестация по повод Първи май. Всички синдикати обаче решиха тази година честванията да са по-сдържани, заради трагедията от 6 април.
В Русия десетки хиляди поддръжници и противници на правителството се събраха в различни части на страна. Празникът на труда се отбелязва на фона на най-тежката икономическа криза в страната през последното десетилетие, довела до нарастваща безработица. Няколко хиляди комунисти излязоха на поход в столицата Москва с искане за оставка на правителството. Те пееха песни във възхвала на съветския вожд Йосиф Сталин и скандираха лозунги срещу сегашното управление. Най-големите митинги бяха организирани от партията на министър-председателя Владимир Путин "Единна Русия" и от свързани с правителството профсъюзи.
В Австрия, в столицата Виена, около 100 000 души участваха на площада пред столичното кметство в традиционния първомайски митинг на австрийските социалдемократи. В речите си на митинга ораторите защитиха предложението на социалдемократите за въвеждането на данък върху наследството в Австрия. Така най-богатите австрийци ще бъдат облагани в тези тежки времена на икономическа криза.
В Полша, в столицата Варшава, демонстрация имаше пред сградата на парламента. Участниците в нея скандираха за равенство, свобода и социализъм.
В България, в столицата София, пред участници в първомайски митинг-концерт премиерът Сергей Станишев обеща, че неговата партия ще помогне на страната да премине през бурните води на икономическата криза, отбелязва Франс прес.
В Азия първомайски походи имаше в японската столица Токио, в южнокорейската столица Сеул и в столицата на Филипините Манила. Най-умерени безспорно ще бъдат и честванията на Първи май в Мексико. Там мексиканците, изплашени от новия грипен вирус, ще прекарат по нареждане на правителството 5 почивни дни, затворени в домовете си, избягвайки масовите събирания. Така за първи път от доста време на огромния площад "Сокало", в центъра на столицата на Мексико, няма да има поход на десетки хиляди мексиканци, дошли да отбележат Празника на труда.