Това заяви зам.-председателят на икономическата комисия в Народното събрание Петър Кънев, който оглавява парламентарната група за приятелство с Русия, съобщи Дарик. Според него ползите от споразумението за „Южен поток” са добри, защото най-сетне България решава невероятно тежък енергиен проблем за страната ни, свързан с доставките на газ.
Определено считам, че България успя достойно да защити своя национален интерес с твърдата си позиция за участие 50 на 50 в проекта с руската страна и с настояването експлоатацията на тръбата да се осъществява изцяло от българско дружество, изтъкна Кънев. Зам.-председателят на икономическата комисия уточни, че през цялото време Русия е била против равноправното участие в проекта „Южен поток” до снощи. Заслугата за отстъплението на руската страна около 21.30 ч снощи е била на целия български преговорен екип и на твърдата ни позиция, каза Кънев.
„Южен поток” не обезсмисля „Набуко”, България участва и в този европейски проект за газопровод, не съм видял опасения и знаци от Европейския съюз, коментира Кънев. Чрез днешното решение за „Южен поток” България дава реална възможност на Русия да измести и да направи икономически нецелесъобразен проекта „Набуко”, ако успеят изправарващо да постоят газопровода Южен поток преди „Набуко”, смята Иван Иванов от ДСБ. България трябваше да има задължително мажоритарен дял от газопровода, защото е ключова за този проект минаването на тръбата през наша територия, е позицията на ДСБ. Според депутатите на Иван Костов страната ни е поставена в напълно васално положение от руските енергийни доставки. Русия направи пробив в най-слабото звено на Европейския съюз – България, категоричен бе Иван Иванов.
Христо Кирчев (ОДС) каза, че извънредното заседание на Министерския съвет е инсценировка, че уж всичко се решава в последния момент. Факт е, че руският президент идва в България, и нещата са предварително решени, смята той, цитиран от БТА.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров смята, че партията не е против енергийните проекти, свързани с Русия, но те трябва да бъдат разграничавани много внимателно един от друг.
По думите на Сидеров няма яснота по останалите проекти - какви са те, как е защитен там българският интерес. Възможно е да е защитен, но защо например правителството не поиска срещу преминаването на газопровод през българска територия концесии на територията на Русия да бъдат разработвани находища от нефт и газ от български фирми, каза той.