Молитви и пълна неизвестност в Иран. Какво знаем за катастрофата на Раиси и кой е той
Повече от 40 спасителни екипа са ангажирани в спасителната операция
Хеликоптерът на иранския президент е претърпял инцидент, като засега съдбата му е неясна.
Машината Bell 214 с Ебрахим Раиси на борда е катастрофирала в отдалечен район на страната близо до село Узи, недалеч от границата с Азербайджан.
На борда са се намирали и външният министър на Ислямската република Хосеин Амир Абдоллахияни губернаторът на провинция Източен Азербайджан Малек Рахмати и още двама души. Общо три хеликоптера са били част от кортежа на президента, като другите два, превозващи министри и официални лица, включително ръководителя на Министерството на енергетиката, са се приземили благополучно.
В момента спасителните екипи се опитват да достигнат до мястото на инцидента, като ситуацията се усложнява от релефа на местността, лошите метеорологични условия и гъстата мъгла. На мястото на инцидента са изпратени армията, полицията и иранското дружество на Червения полумесец - общо около 40 екипа, един от които е достигнал до мястото на аварията.
Към района е изпратен и спасителен хеликоптер, който обаче не е успял да кацне поради метеорологичните условия и е бил принуден да се върне обратно.
Няма точна информация за състоянието на Раиси и неговите спътници. Ройтерс цитира ирански официален представител, според когото животът им е в опасност, тъй като "информацията, идваща от мястото на катастрофата, е много тревожна".
Държавната телевизия на Иран е прекъснала излъчването си, като вместо предавания каналите излъчват молитви за здравето на Раиси.
Иранското законодателство предвижда, че ако президентът почине, властта се предава на първия вицепрезидент и в рамките на шест месеца трябва да се проведат избори. Първият вицепрезидент е консервативеният политик Мохамед Мохбер.
Днес сутринта Раиси се е срещнал с президента на Азербайджан Илхам Алиев. Двамата са открили язовир, разположен на граничната река Аракс
Ебрахим Раиси е планирал да посети Армения на 19 май, предаде ТАСС, като цитира източник, според когото посещението е било отменено в последния момент. Очаквало се е Раиси да присъства на откриването на транспортни коридори в Армения.
Иранската държавна информационна агенция IRNA съобщава, че хеликоптерът на президента се е разбил и съдбата на Раиси все още е неизвестна.
Твърдолинейният ирански президент Ебрахим Раиси отдавна е смятан за протеже на върховния лидер на Иран и потенциален наследник на неговия пост в шиитската теокрация на страната.
Новината, че хеликоптерът му е направил "твърдо кацане" в неделя, веднага привлече ново внимание към лидера, който вече е подложен на санкции от САЩ и други държави заради участието си в масовата екзекуция на затворници през 1988 г., съобщава АП.
63-годишният Раиси преди това ръководеше съдебната система на Иран. През 2017 г. той се кандидатира неуспешно за президент срещу Хасан Рухани, сравнително умерен духовник, който като президент осигури ядреното споразумение на Техеран със световните сили през 2015 г.
Раиси се кандидатира отново през 2021 г. на избори, в които всички негови потенциално значими съперници не отговаряха на изискванията на иранската система за проверка. Той спечели близо 62% от подадените 28,9 млн. гласа, което е най-ниската избирателна активност в историята на Ислямската република.
На пресконференция след избирането си Раиси предизвикателно отговори на въпрос за екзекуциите от 1988 г., когато в края на кървавата иранско-иракска война са извършени фиктивни процеси срещу политически затворници, бойци и други лица, наречени "комисии на смъртта".
През 2019 г. Министерството на финансите на САЩ наложи санкции срещу Раиси "за административния му надзор над екзекуции на лица, които са били непълнолетни по време на престъплението, както и за изтезания и друго жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание на затворници в Иран, включително ампутации". В документа се споменава и участието му в екзекуциите през 1988 г.
В крайна сметка Иран се управлява от 85-годишния върховен лидер аятолах Али Хаменей. Но като президент Раиси подкрепя обогатяването на уран до нива, близки до оръжейните, и възпрепятства международните инспектори в рамките на противопоставянето със Запада.
Раиси също така подкрепи нападението срещу Израел при масирана атака през април, когато в отговор на израелско нападение бяха изстреляни над 300 дрона и ракети.