Въпросът, на който ще отговарят жителите, е „Съгласни ли сте община Радомир да не одобрява устройствени планове, предвиждащи добив и преработка на подземни богатства”, предложен от Инициативен комитет, предаде Дарик.

Съветниците утвърдиха образците от книжата за референдума - бюлетина, протоколи и други, приеха разходите за организиране и финансиране на референдума от общинския бюджет да не надхвърлят 30 000 лв.

Общинският съвет даде още съгласието си да бъде предоставено безвъзмездно за три месеца помещение на Инициативния комитет на Местна гражданска инициатива за провеждане на обсъждания и други прояви, свързани с референдума.

В подкрепа на референдума са събрани 4266 подписа.

До местния вот в Радомир се стигна след протест срещу предоставена концесия за добив на злато в местността „Вакарелец”.

Радомирци спечелиха съдебното дело срещу фирма „Голдън Бийч Прима БГ”, която трябваше да добива злато в същата местност.
В момента се води съдебно дело с дружество „Геотехникс инженеринг”, получило право да проучва около 13 км в землищата на радомирските селата Горна и Долна Диканя и на самоковските Ярлово и Ковачевци.

През 2011 г. а референдум жителите на софийската община Горна Малина отхвърлиха възможността за откриване на кариери, рудници и сметища.

През 2008 г. на местен референдум в Бургас бе отхвърлен петролопроводът "Бургас-Александруполис", а през 2009 г. - хранилището за радиоактивни отпадъци в Нови хан. Резултатът в Бургас обаче бе нелегитимен заради слабото гласуване - 26%.

Този юни и референдумът за смяна на името на град Черноморец на Св. Никола се оказа неуспешен, тъй като не стигнаха нужните гласове. Гласуваха под 50% от хората в града.