На 19 септември ВЕЕС одобри предложената от инвеститора "водна" технология за добив на злато в местността "Ада тепе" и като консултативен орган към министъра предложи одобрение на инвестиционното намерение. Караджова обаче върна на експертния съвет за допълване на данни проекторешението по инвестиционното предложение.

Изчетох доклада с най-голяма отговорност, уверих се, че всички мерки, които са необходими за изключване на всички рискове за вододайните зони, здравето на хората, околната среда и биоразнообразието, са взети предвид в решението, включително пречистване на отпадъчните води до ниво на питейни, каза Караджова на семинар, цитирана от БТА.
По думите й допълнителен ефект е развитието на дейност в един от регионите с най-висока безработица в България.

Процедурата за златодобив в находището "Ада тепе" започна още през октомври 2004 г., но с предвидена цианидна технология. На по-късен етап тя беше прекратена по желание на инвеститора.
Новата процедура с предвидената "водна" технология започна през май 2010 г. Предложената технология предвижда обогатяването на рудата да се извършва с вода, а не с цианидни разтвори.

"Дънди прешъс метълс"' планира да инвестира в "Ада тепе" 120–130 млн. долара. Проектът може да тръгне най-рано през 2013 г.
Освен ОВОС компанията трябва да има различни разрешителни – за водоползване, за заустване, за използване на химични вещества, разрешение за проектиране и за строителство и други. Трябва да бъде купена и земята, но с това едва ли ще има проблем, тъй като тя е държавна собственост, коментира в. "Дневник".

Жителите на Крумовград много пъти протестират срещу добива на злато в находището.