Епицентърът на силния трус е на дълбочина от 40 километра под дъното на Тихия океан, край бреговете на североизточната префектура Мияги, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на националното метеорологично управление.

 Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети при земетресението, предаде БТА.
Японските власти първоначално отправиха предупреждение за цунами по тихоокеанското крайбрежие на страната,като се смяташе, че в префектура Мияги вълните може да достигнат височина от един метър.  По-късно Японската метеорологична агенция отмени предупреждението за цунами. "Предупреждението за цунами беше отменено в 00,55 ч местно време", съобщи агенцията на страницата си в интернет. 

Районите в Североизточна Япония, които се предполагаше, че могат да бъдат ударени от приливни вълни, вече бяха опустошени от разрушителното земетресение с магнитуд 9 и предизвиканите от него цунами (с височина около 25 метра) на 11 март.

Силният трус бе усетен в много префектури в северната и централната част на главния японски остров Хоншу. Сградите в столицата Токио се разлюляха. Движението на влаковете по редица линии е преустановено. Всички шосета в Мияги са затворени, съобщи полицията, цитирана от агенция Киодо.

Атомната електроцентрала "Фукушима 1" в Североизточна Япония, която претърпя авария при природното бедствие на 11 март, изглежда не е засегната от днешния трус. Евакуирани са работниците в ядрената централа.

Двете стихии от месец март отнеха живота на най-малко 12 600 души, като други 15 000 са в неизвестност.

*Последна актуализация в 19.30