Проекта подкрепиха депутатите от ГЕРБ, един от "Атака" и 9 независими, които присъстваха в залата. Останалите депутати от ПГ на "Атака" не гласуваха.

Против законопроекта бяха Коалиция за България, ДПС и Синята коалиция. При обсъждането от трите парламентарни групи посочиха, че проектът повтаря тазгодишния бюджет на касата, има отказ от реформиране на здравната система и се запазва практиката на прехвърляне на средства от здравни вноски от НЗОК към Министерството на здравеопазването.

Ваньо Шарков от Синята коалиция посочи, че бюджетът на НЗОК за 2012 г. всъщност е съобщение на правителството, че системата ще продължи да функционира в същите параметри, както по време на тройната коалиция. По думите му бюджетът показва отказ от реформи, няма ресурси за структурна реформа, нито за електронно здравеопазване, нито за промяна на финансирането.
Той отбеляза, че и през следващата година се предвижда НЗОК еднолично да определя броят и стойността на направленията, без промяна остават и бюджетите на РЗОК. Общинското здравеопазване отсъства като политика в бюджета и остава да се спасява или да се погубва, коментира още Шарков.

Нигяр Джафер от ДПС определи проектобюджета на НЗОК като бюджет на  потъването и на затвърждаването на страната като отделяща най-малък дял от БВП в ЕС за здравеопазване. По думите й делът за здравеопазване за следващата година се намалява до 4 процента от БВП.
За втора поредна година НЗОК в условията на криза става донор на държавния бюджет, посочи Джафер. Тя също констатира липсващата реформа и несигурната база на проектобюджета на касата заради повишаващия се брой неосигурени лица, които в средата на тази година били около 2 млн. души.
Джафер посочи, че разчетите са направени при 6,3 млн. здравноосигурени лица. Тя посочи, че за първи път са отделени пари за първична помощ и за профилактика, но изрази опасения, че това може да се окаже опит за блокиране на тези неизползвани средства.

Според Мая Манолова от Коалиция за България с бюджета на НЗОК правителството слага край на обещанията, с които ГЕРБ дойде на власт, че ще реформира здравната система. Реформата я няма в числата на този бюджет на НЗОК, няма я електронната здравна карта, няма ги диагностично свързаните групи, няма я реформата в спешната помощ, посочи Манолова.
Хората ще продължат да си доплащат и за лекари-специалисти и за здравни изследвания, каза тя.
Депутатът от левицата отбеляза, че продължава порочната практика с пари от здравни вноски да се покриват нужди на здравнонеосигурените и ангажименти на българската държава. По този начин ощетявате българските граждани, които плащат своите осигуровки.

По-рано депутатите приеха на първо четене и проекта за държавен бюджет за 2012 г.