Това заяви пред БНР адвокат Емилия Недева, която е сред юристите, които редовно се явяват по такива съдебни процеси в европейския съд. Тя коментира, че невъзможността да гласуваш е основно конституционно нарушение, заради което хората могат да си търсият правата.

Както вече стана ясно, въпросните списъци са само за онези хора, които нямат право да гласуват за местна власт, защото настоящият им адрес се води в чужбина, но се оказа, че в тях са попаднали хиляди българи, които от години живеят в България, работят и плащат осигуровки. Грешката е на МВР, откъдето са подадени неверни данни към ГРАО.
От правителството обявиха, че е имало 12 0000 такива имена, но още преди първия тур те са били изчистени от списъците. Очаква се гафът с останалите 1000 да бъде поправен преди балотажа. От опозицията обаче твърдят, че това не е вярно и много повече граждани не са могли да гласуват.

Недева смята, че няма съдебна институция в България, към която да бъде отнесен подобен проблем за ограничено неправомерно право на избор, затова пътят до съда в Страсбург е директен.

Тя беше категорична само за забранителните списъци. Според нея невъзможността да се гласува, защото например е изтекло времето, което е определено по закон, заради което останаха хора извън секциите, не може да бъде основание за жалба, тъй като трудно може да бъде доказан умисъл да попречиш на някой да упражни правото си на глас.

Недева заяви готовност да участва в бъдещи дела пред съда в Страсбург в името на всички онези, които не са успели, не по собствено желание, да гласуват на 23 октомври.

Веднага след изборите, след като се разбра, че много хора са потърпевши заради въпросните списъци, зам.-председателят на ДСП Лютви Местан прогнозира, че със сигурност ще се стигне до съд в Страсбург.