Ваксината е била тествана върху група от 36 души, носители на ХИВ-вируса. Учените твърдят, че постигнатите резултати са най-добрите отчетени до момента при подобно лечение, предаде АФП, цитирана от "Фокус".

„Това, което направихме, беше да дадем на имунната система инструкции, за да се научи да унищожава вируса, което не се случва по естествен път”, казва Фелипе Гарсия, член на екипа учени от университетската клиника в Барселона.

Терапевтичната ваксина третира съществуващата болест и може да доведе до рязък спад в количеството на ХИВ, открит при някои пациенти, се казва в проучването, публикувано в сряда в „Сайънс Транслейшън Медисин“.

След 12 седмици тестове вирусното натоварване на ХИВ е намаляло с повече от 90% при 12 от пациентите, които са получили ваксината. След 24 седмици ефективността обаче е започнала да намалява, като ваксината е загубила своята ефективност след една година, когато пациентите са започнали отново да приемат комбинирани антиретровирусни медикаменти.

Изследователите заявяват, че резултатите са сходни с тези, постигнати с антиретровирусно лекарство, използвано за блокиране на растежа на ХИВ.
"Това е най-солидната демонстрация в научната литература, че терапевтична ваксина е възможна," се казва в изявлението.

Ваксината позволява на пациентите временно да живеят нормално без ежедневен прием на множество лекарства, режими, които им създават затруднения и могат да имат токсични странични ефекти в дългосрочен план, а често са и на висока цена, споделя екипът.

"Това изследване отваря пътя към допълнителни проучвания с крайна цел за постигане на функционален лек - контрол върху възпроизвеждането на ХИВ за дълги периоди или за цял живот без антиретровирусно лечение", посочват учените в своето изявление.