Руският всекидневник разяснява решението, оповестено вчера от съда в Хага.

През март Украйна отправи две обвинения към Русия. Едното е, че поддържа тероризма, като финансира и въоръжава бунтовниците в Украйна, а другото - че дискриминира етнически малцинства.

Вчера Международният съд отхвърли иска на Киев да се блокира руската подкрепа за сепаратистите. Но той нареди да спре дискриминацията на татарите и други малцинства в Крим, анексиран от Русия през 2014 г.

Съдът не натовари Москва с никакви задължения, засягащи Донбас, а след вчерашното предварително решение предстои дългогодишно гледане на делото по същество, уточнява "Комерсант".

Съдиите само припомниха, че е необходимо да се изпълняват Минските договорености за уреждане на конфликта в Украйна, но не обвиниха нито Москва, нито Киев, че не ги изпълняват.

Решението на Хага задължава Русия по-специално да разреши дейността на меджлиса - представителен орган на кримските татари - забранена с решение на федералния Върховен съд, посочва "Комерсант".

И Киев, и Москва са доволни

И двете страни настояваха вчера, че решението на съда в Хага е в тяхна полза. Украинският президент Петро Порошенко го нарече "многообещаващо".

Кремъл не коментира, но шефът на външнополитическата комисия в руския сенат Константин Косачов каза, че с иска си Киев "е сбъркал в сметката", добавя "Комерсант".

"За Русия е много важно, че съдът зае принципна позиция и не подкрепи изявленията на Украйна за някаква "агресия", "окупация" или за статута на Крим", цитира "Московский комсомолец" реакция на руското външно министерство.

Представители на украинската общност в Крим и на кримско-татарския меджлис не вярват, че Русия ще изпълни решението на Международния съд, пише руският опозиционен всекидневник "Новая газета".

Дори ако Москва възстанови дейността на меджлиса, "държавните структури ще положат усилия да превземат представителния орган на кримските татари и да го направят лоялен към Москва", заявява зам.-председателят на този орган Нариман Джелялов.

Според него подобен опит вече е имало през 2015 г., когато руски чиновници настоявали начело на меджлиса да бъде назначен "лоялен към Русия" кримски татарин.