Това става след твърдения, че недвижимо имущество в страната на стойност 4,4 милиарда паунда е станало притежание на хора със съмнителен произход на парите, като повече от една пета от тях са руснаци, предаде БНР.

В момент, в който британско-руските отношения са във възможно най-ниската си точка след случая „Скрипал“, финансовата комисия към парламента започва разследване на „мръсните" пари, главно с руски произход, както и финансирането на тероризма.

Председателката на комисията Ники Морган заяви, че винаги е смятала, че Великобритания, и по-конкретно пазарът за недвижимо имущество в Лондон, е предпочитано място за пране на „мръсни пари“ от чуждестранни престъпни корумпирани групировки.

"Предвид заплахите, пред които е изправено Обединеното кралство, ефективността на режимите, които използваме, за да предпазим финансовата си система от злоупотреба, никога не е била по-важна", добави тя.

През март „Трансперънси интернешънъл“ оповести в доклад, че Лондон е редовна дестинация за руснаци със съмнителен произход на парите, които се възползват от по-свободния финансов контрол. Дънкан Хеймс, директор на британския клон на организацията, приветства решението на британските власти за разследването.

Финансовата комисия ще проучи още възможните санкции и как регулирането на прането на пари засяга отделните хора, фирмите и икономиката като цяло.