Това съобщи сайтът "Амстердам нюз", като се позова на проучване на Европейския съюз и Международната автомобилна федерация, пише БТА.

На второ място се нарежда Холандия с 39 смъртни случая на 1 милион жители. Средната стойност за Европа според проучването е 69 смъртни случая при транспортни произшествия на 1 милион жители.

Най-опасни според проучването са пътищата в Румъния и Гърция, със 130 смъртни случая на 1 милион души от населението.
Следват Полша със 120 смъртни случая, България със 118 и Латвия със 112. Повечето от загиналите в пътни произшествия са пътници в катастрофиралите автомобили.

На второ място се нареждат пешеходците (една пета от всички смъртни случаи), мотоциклетисти - 14 на сто, и велосипедисти - 6,6 на сто.

Като цяло безопасността на движение по пътищата на Европа се подобрява, сочат данните от проучването.
От 2001 г. досега броят на пътните произшествия е намалял с 21 на сто. Броят на смъртните случаи е намалял през същия период с 36 на сто, до общо 34 500 души в цяла Европа за миналата година.

До днешния ден от началото на годината загиналите при катастрофи в България са със 125 по-малко в сравнение със същия период миналата година, каза междувременно инспектор Красимир Костов от КАТ – Пътна полиция, цитиран от "Фокус".
„Тенденцията за намаляване на загиналите продължава от 3 години насам. Това е и оценка за работата на тези, които работят в тази сфера”, добави той.

Засилено полицейско присъствие ще има по пътищата заради празниците, съобщиха от пресцентъра на МВР. По Нова година се увеличават предпоставките за катастрофи, обясниха оттам.
Причините са употреба на алкохол, неправоспособност, превишена скорост и неправилно изпреварване. Към тях се прибавят и зимните условия по пътищата и образуването на колони по най-натоварените участъци и проходите.

Близо 22 000 души са загинали на пътя в България за 20 години, припомниха от МВР "черната" статистика.