Това означава, че е започнала същинската подготовка за старта, който ще бъде извършен от космодрума Сохе, провинция Пхенан-Пункто. Миналата седмица Северна Корея съобщи, че ще изведе в орбита спътник за наблюдение на Земята - "с мирни и научни цели и в съответствие с действащите международни норми", както бе посочено в официалното съобщение.

САЩ и други страни гледат обаче на предстоящото изстрелване като на изпитания на ракета с голям обсег, която би могла да се използва за военни цели.
Япония започна вече активна подготовка за изстрелването на севернокорейската ракета. Зенитните комплекси "Пейтриът", натоварени на специален кораб, потеглят към южните японски острови. Предполага се, че ракетите ще бъдат разположени на Окинава и на някои съседни острови, над които ще минава траекторията на севернокорейската ракета. Друга батарея ще пази района на Токио.
В операциите за прехващане ще участват и няколко ескадрени миноносеца, оборудвани със система за насочване "Иджис" и зенитни ракети с голям обсег Ес Ем 3.

Японският министър на отбраната Сатоши Моримо вече е издал заповед на националните сили за самоотбрана до 7 декември да са готови за прехващане на ракетата или на нейни фрагменти, в случай че падат на територията на Япония. Токио ще настоява пред Пхенян да се откаже от изстрелването на ракетата и ще си сътрудничи по този въпрос със САЩ, Южна Корея, Русия и Китай, казаха източници от японското правителство.

Междувременно в декларация на руското външно министерство се казва, че
Москва призовава правителството на КНДР да преразгледа решението си за изстрелване на ракета, която да изведе в орбита изкуствен спътник на Земята. Припомня се, че Русия неведнъж е обръщала внимание на севернокорейската страна, че е недопустимо да се игнорира резолюция 1874 на Съвета за сигурност на ООН, която забранява на Пхенян да изстрелва ракети с използване на
балистични технологии.