Това заяви днес по Нова телевизия вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Тя подчерта обаче, че към момента представянето на Бокова в надпреварата за поста „не е убедително” и не може „да се разчита на окончателно добро решение”.

След поредното, последно засега гласуване, Бокова е на пето място.

Друг вицепремиер - Меглена Кунева, отклони всички въпроси по темата с думите: "Надявам се, че ако има някакви въпроси около такъв казус, това ще бъде ангажимент на най-високо ниво в държавата да каже какво мислят. Просто да коментирам публикации в пресата не е сериозно. Аз на този етап няма какво да коментирам, няма субстрат."

Заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов допуска, че България може да има втори кандидат за генерален секретар на ООН. Той предположи, че в предстоящите дни може би ще има определени новини.
"...Но в каква посока - нека да изчакаме все пак министър-председателят и Министерски съвет да вземат своето решение.”

Дипломати от София и Брюксел информират, че финалното решение дали Кристалина Георгиева ще се присъедини към надпреварата за поста генерален секретар на ООН ще бъде съобщено в близките дни, съобщи вчера „Ройтерс”, на която се позова Нова телевизия.

Това е решение на премиера и той ще прецени ситуацията. Необходими са и консултации с други страни за такова решение. За момента няма официално предложение в правителството. Ако има такова, то може да бъде подадено до края на работния ден в понеделник, заяви Румяна Бъчварова, цитирана в информацията.

Остра реакция дойде от Москва.
Официалният представител на министерството на външните работи на Русия Мария Захарова заяви вчера, че опитите да се повлияе на суверените решения на страните при издигането на свои кандидати за поста генерален секретар на ООН са неприемливи. От нейното изявление се разбра, че по време на срещата на Г-20 в Ханчжоу, германският канцлер Ангела Меркел се опитала да говори с руските лидери относно възможната руска подкрепа за друг страничен кандидат от България, а не за издигнатия официално.

"Но на госпожа Меркел беше казано ясно и категорично, че издигането на кандидат за поста генерален секретар на ООН от дадена държава е изключително и само суверенно решение на тази страна, а всякакви опити пряко или косвено да се повлияе на подобно решение са неприемливи", каза Захарова.

И говорителят на руския президент Дмитрий Песков опроверга твърденията, че Русия е подкрепила смяната на българския кандидат за генерален секретар на ООН.

Саботаж от конкурент в собствената държава - така инициативният комитет, който номинира Ирина Бокова за шеф на ООН, определи слуховете за евентуална смяна на кандидатурата й с тази на Кристалина Георгиева.

В официалната си Facebook страница Инициативният комитет заявява, че слуховете се отразяват негативно върху гласуването в Съвета за сигурност и че показват липса на последователна държавническа позиция.

Междувременно началникът на кабинета на председателя на ЕК Жан Клод Юнкер - Мартин Зелмайер, пусна в Twitter коментар, че би било голяма загуба за Европейската комисия, но Кристалина би била силен генерален секретар на ООН и би направила много европейци горди. Номинация на Георгиева би била силен сигнал за равенството между половете, смята той.


КРЪСТОСАН ОГЪН: Да смени ли България кандидата за генерален секретар на ООН

АНКЕТА
: Коя кандидатура за шеф на ООН бихте подкрепили?