Словакия, Унгария, Полша и Чешката република поискаха гаранции, че техните граждани ще запазят правото да работят в Обединеното кралство, съобщават британският вестник "Телеграф", цитиран от БНР.

След проведената в края на миналата седмица европейска среща на върха, премиерът на Словакия Роберт Фицо заяви:
"Вишеградската четворка ще бъде безкомпромисна. Ако не получим гаранции, че нашите граждани ще имат равни права с останалите и няма да се окажат "втора ръка", ние ще наложим вето на всяко едно споразумение между ЕС и Великобритания. Мисля че Великобритания има представа, че това това представлява проблем за нас и че няма място за компромис по този въпрос".

На срещата, проведена в петък и събота в словашката столица Братислава, лидерите на останалите 27 страни - членки на ЕС, изключвайки Великобритания, предупредиха, че Обединеното кралство няма да получи достъп до единния европейски пазар, ако британският премиер Тереза Май не позволи свободно движение на работната сила в Европа.

Въпреки че Роберт Фицо заяви, че говори от името на цялата Вишеградската четворка, чешкият посланик в Обединеното кралство отбеляза, че това не представлява "официално изявление" и обща позиция на Словакия, Унгария, Полша и Чешката република преди старта на преговорите за Brexit. Той допълни, че уважава мнението на Фицо, но подчерта, че Полша, която председателства Вишеградската четворка, има единствено право да говори от нейно име.

Трябва да се има предвид, че Тереза Мей се намира под натиск от страна на банките и на останалия британски бизнес да защити достъпа на Великобритания до единния пазар на ЕС, но в същото време тя е изправена пред настоявания от собствената си партия и от другите политици да лиши европейските имигранти от тяхното досегашно автоматично право да работя в пределите на страната.

След края на срещата в Братислава словашкия премиер Фицо също така се изказа против възможността при предстоящите преговори по развода си със ЕС Великобритания да се възползва само от облагите на съюза, настоявайки, че трябва да останат в сила основополагащите свободи на единната европейска общност.

Според "Телеграф" вече има признаци, че правителството на г-жа Мей се движи в посока към приемане на факта, че Великобритания ще напусне единния пазар - резултат, който би уплашил мнозина фирми в Лондонското сити.

В петък британският финансов министър Филип Хамънд беше цитиран да казва, че е готов да се откажа от желанието си да задържи Великобритания в единния безмитен европейски пазар в замяна на осигуряване на по-стриктен контрол на миграцията в страната.

Междувременно друго издание - "Индипендънт", оповести резултати от проучване на общественото мнение, показващи, че едва 53% от британците, които гласуваха през юни за напускане на ЕС са оптимисти, че Великобритания може да договори с ЕС добра икономическа сделка при преговорите за Brexit.