Това каза в Пловдив премиерът Бойко Борисов, който заедно с министър-председателя и губернатор на Федерална провинция Долна Австрия Ервин Прьол направи символична първа копка на нова когенерационна централа в Пловдив.
Обектът е на "ЕВН България Топлофикация" ЕАД - Пловдив и изграждането му е на стойност 100 милиона лева, предаде БТА.

До края на годината в България ще пристигнат канцлерите на Германия Ангела Меркел и на Австрия Вернер Файман, съобщи българският премиер.
"През тези седмици ще трябва да положим изключителни усилия да намерим стратегически инвеститори за пристанищата по Дунав", каза Борисов.
Той припомни, че Европейската комисия е направила това, което много рядко прави - продължен е срокът за изграждане на Дунав мост 2. Сред предстоящите проекти, свързани с Дунавската стратегия, той посочи още два ВЕЦ-а и два моста на Дунав, магистралата Белград-Ниш-София-Бургас и автомагистрала "Марица" за Азия през Истанбул.

"Ще направим всичко възможно наличните проекти да станат интересни и за двете много мощни икономики в Европа - Германия и Австрия", заяви премиерът Борисов.

Губернаторът на Федерална провинция Долна Австрия Ервин Прьол подчерта, че предстои решаващ момент за страните от Централна Европа, тъй като Дунав свързва много градове и държави. Той подчерта, че в момента се използва едва 10 на сто от транспортния капацитет на реката. България заема важно стратегическо място в това пространство както за себе си, така и за всички държави по поречието на Дунав, каза Ервин Прьол.

Ако се изгради и разшири инфраструктурата в България, Дунав ще даде възможност на всички страни по поречието му за директна връзка с Черно море, с Турция и Гърция, отбеляза още Прьол. Първата стъпка, която според него трябва да се направи, е да се договори с комисаря по строителството в ЕС част от Европейски фонд за регионално развитие да се използва за Дунавската стратегия.