Ново двуезично издание, което представя малко известни факти за Батката на народите край Варна през 1444 година, бе представено днес в Парк-музея на бойната дружба "Владислав Варненчик" в крайморския град. Книгата е дело на директора на Националния военноисторически музей доц.д-р Соня Пенкова и директора на Парк-музея д-р Невян Митев. "Битката при Варна. Истории за паметта" е на български и английски език.

Сред по-неизвестните факти за Битката на народите е този, че папа Евгени Четвърти е изпратил флот, който да заварди Босфора и Дарданелите и да спре огромна османска армия, която се е намирала в Мала Азия, разказа за БТА Невян Митев.

Корабите са били венециански, генуезки, дубровнишки и бургундски. Писмените сведения от онази епоха обаче разказват, че флотът всъщност се е продал и, вместо да пази проходите, срещу жълтица на човек и две за кон прехвърля османската войска в Европа, разказа Митев. Той допълни, че кръстоносците научават за случилото се, докато са се намирали в района на крепостта Овеч /Провадия/, но въпреки това продължават към Варна. На свикания военен съвет надделява Янош Хуняди, който е бил сигурен, че ще победят османците в битка на равно поле, допълни Митев. Кръстоносната армия успява да разбие двата фланга на противниковата войска, султан Мурад дори е тръгнал да бяга, но приближените му го спрели. Тогава крал Владислав атакува фронтално еничарското каре, но загубва главата си.

Митев допълни, че в новото издание са представени и някои от най-ценните експонати, съхранявани в Парк-музея. Сред тях са полски динар на Владислав Варненчик - единствената монета от този вид, открита по българските земи, металическо украшение от конска сбруя и еничарска брадва /балта/, открити на мястото на полесражението. Такива артефакти в други музеи в страната няма, обобщи Митев.