Турция започна да прилага четиридневен полицейски час от полунощ, наложен като мярка срещу разпространението на коронавируса, предаде Анадолската агенция, цитирана от БТА.

Вътрешното министерство на страната разпространи циркуляр до валийствата, в чиито окръзи ще бъдат в сила ограниченията. Мерките обхващат 31 окръга на страната, сред които Анкара, Истанбул, Адана, Анталия, Бурса, Измир, Мерсин, Диарбекир и др.

Магазините за хранителни стоки и плодове и зеленчуци ще работят от 9 до 14 ч. на 23 и 24 април заради началото на свещения за мюсюлманите месец Рамазан. На 25 и 26 април те ще останат затворени.

Изключение от забраната за излизане се прави само за хората, които работят в определени професионални сектори, пояснява агенцията.

Първият 48-часов полицейски час бе наложен от Турция в 31 окръга на страната на 11 и 12 април в рамките на усилията за пресичане на заразата с коронавируса.

Вчера Турция съобщи за 117 нови жертви на Ковид-19, с което общият им брой в страната достигна 2376, напомня агенцията.

Албания смекчава най-твърдите рестрикции

Албания, която тази седмица започна да смекчава някои от най-твърдите рестриктивни мерки в Европа заради Ковид-19, ще позволи на магазини, таксита и съдилища да възобновят работа от идната седмица, ако те спазват хигиенните стандарти и стандартите за социална дистанция, съобщи Ройтерс.

В Албания официално са регистрирани 27 смъртни случая, предизвикани от новия коронавирус. Страната нареди повечето хора да си стоят вкъщи през по-голямата част от деня, но тази седмица облекчи рестрикциите, позволявайки 600 вида дейности - от ловене на риба до минна дейност.

Албанците трябва да се регистрират в приложение, за да пазаруват основни храни за не повече от 90 минути дневно.

Здравният министър Огерта Манастирлиу заяви, че ако данните за заразените от коронавирус останат стабилни, този интервал ще бъде увеличен на два и половина часа на ден.  Сред фирмите, които ще заработят отново идната седмица, тя посочи магазини за обувки, дрехи, мебели, осветителни тела, електронна техника и цветарници.

На такситата ще бъде позволено да работят, но само между градовете и само ако превозват по един пътник. След това стъпки за възстановяване на икономиката ще бъдат предприети на два етапа от две седмици, ако няма увеличаване на новите случаи, хоспитализациите или използването на интензивни отделения.

Карантинните мерки може отново да бъдат въведени, ако се наложи.

Облекчаване на ограниченията за придвижване очакват гърците всеки момент

Успоредно с постепенната отмяна на останалите ограничителни мерки, гръцкото правителство ще пристъпи и към "разхлабване" на системата за изпращане на смс-и от гражданите при излизане от домовете им, съобщава ежедневникът "Катимерини". Според информациите смс-ите ще се запазят за определени категории от населението, като възрастните хора например. Гръцкото правителство навлиза във финалната фаза на подготовката на графика за вдигане на ограниченията, като премиерът Кириакос Мицотакис желае да няма забавяне, но и да не бъде поставяно в риск здравето на гражданите.

Според проучване, цитирано от вестника, туристическият бранд на Гърция ще бъде укрепен от начина, по който страната управлява кризата с коронавируса. Проучването, проведено от университета в Пирея и агенцията Open Tourism, показва, че 62 процента от посетителите на Гърция смятат, че брандът на Гърция ще укрепне още тази година, като този процент достига до 71 процента сред професионалистите в бранша.

Икономическият ежедневник "Нафтемборики" обаче поставя акцента в проучването на друго място. Туристическото търсене в Гърция е намаляло с 50 процента за третото тримесечие на годината, отчитат представители на сектора. Отказите на резервации от гръцки туристи достигат до 40 процента според проучването на университета в Пирея.

"Нафтемборики" съобщава, че правителството проучва възможността да субсидира за една година погасителните вноски по жилищните кредити на хората, засегнати от пандемията, като за целта има намерение да използва предимно ресурси от ЕС. Новата схема, която ще се отнася до работещи, които са в принудителен отпуск или свободни професии от засегнатите сектори, се очаква да бъде обявена още през тази седмица, стига да бъдат намерени нужните финансови ресурси, без това да създаде проблем с европейските институции.

В Македония навън в светлата част на деня

Правителството на Северна Македония прие решение за работното време на правителството, министерствата и другите органи на държавното управление. Работното време на тези институции ще започва между 7:30 и 8:30 часа сутринта и ще завършва между 15:30 и 16:30 часа следобед, като работният ден ще е от осем часа. Полицейският час в страната ще започва в 19 часа и ще продължава до пет часа сутринта, а през уикендите - от събота в 15 часа до понеделник в пет часа сутринта.

За лицата над 67-годишна възраст ще бъде позволено да излизат всеки работен ден от 5 сутринта до 12 часа на обед. Младите хора ще може да излизат от понеделник до петък от 13 часа до 19 часа, написа вчера Спасовски в своя профил във Фейсбук.

От утре всички граждани на Република Северна Македония ще трябва да носят предпазни средства при пазаруване в магазини, посещаване на банки или на открити пространства, като зеленчукови пазари. Според служебния премиер Оливер Спасовски мерките, които правителството въведе за справяне с коронавируса, са дали резултати, но предупреди, че борбата с коронавируса е все още във своя пик. Обявявайки решение за намаляване на рестрикциите, Спасовски изтъкна, че сега има повече оздравели от новозаболели.

Задължително ще бъде носенето на маски, шал или друга защита на лицето на територията на цялата държава. На открито маски няма да се носят, ако сте на двора, ако карате велосипед, спортувате или сте със семейството си в кола, информира Спасовски, цитиран от "Независен весник".

Румънците навън без се отчитат след 15 май

След 15 май, когато изтича срокът на извънредното положение, румънците ще могат да излизат от вкъщи, когато поискат, без да носят декларации в себе си за целта на излизането, но ще останат в сила ограниченията за публични събирания, съобщи вчера президентът Клаус Йоханис.

 "След 15 май ще можем да се движим по-свободно, но животът няма да се върне към обичайния си ритъм от преди епидемията", каза Йоханис. "Да не си представяме, че след 15 май всичко става нормално. Някои ограничения ще изчезнат, други ще останат в сила. Стъпка по стъпка ще опитаме да влезем в нова нормалност", каза румънският президент. "Трябва да намерим начин да живеем с този вирус, който няма да изчезне. Отговорността на всеки един от нас ще стане по-голяма, за всички, особено за уязвимите групи - възрастните хора и хората, страдащи от различни заболявания", предупреди Йоханис.

По последни данни броят на заразените с новия коронавирус в Румъния надхвърли 9700 души, а смъртните случаи са 516. Броят на излекуваните към вчерашния ден е 2406.

След 15 май няма да бъдат удължавани ограниченията за индивидуално придвижване на румънците, обяви вчера президентът Клаус Йоханис. Ще можем да излизаме от вкъщи без да казваме къде отиваме и защо, посочва в. "Адевърул". Много ограничения обаче ще останат в сила, допълва вестникът и дава пример с масовите публични прояви.

След 15 май носенето на предпазни маски на лицето ще бъде задължително в затворени обществени пространства и в градския транспорт.