Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън съобщи днес, че е разговарял с турския външен министър Мевлют Чавушоглу по отношение на резервите на Анкара към членството на Швеция и Финландия в НАТО и изрази увереност, че по въпроса ще бъде постигнат консенсус в рамките на Алианса, съобщи Ройтерс.

"Не бих искал да давам оценка на конкретния разговор, който имахме както с външния министър (Чавушоглу), така и в рамките на самите заседания на НАТО, но мога да кажа това: аз чух почти отвсякъде много силна подкрепа за присъединяването (на Швеция и Финландия) към Алианса", каза Блинкън пред журналисти след срещата на външните министри от НАТО в Берлин.

"Ако това е, което те решат да направят, аз съм силно уверен, че ние ще постигнем консенсус по този въпрос", заяви държавният секретар.

По-рано днес външният министър на Турция разговаря с колегите си от Швеция и Финландия Ан Линде и Пека Хаависто, които са предложили да работят с Анкара за разсейването на резервите й към тяхното членство. Без изрично да го поставя като условие за турското съгласие за присъединяването им, Чавушоглу каза, че между съюзниците трябва да има солидарност по темите на сигурността и в тази връзка поиска Стокхолм и Хелзинки да преустановят предполагаемата си подкрепа за Кюрдската работническа партия, както и да бъдат вдигнати ограниченията за експорта на отбранително оборудване за Турция.

"На срещата на НАТО ние казахме на страните-членки, че Швеция и Финландия подкрепят терористична организация. По-конкретно ние открито поставихме въпроса за помощта във въоръжение от Швеция", каза Чавушоглу.

Той подчерта, че между членките на Алианса е нужна солидарност, когато става дума за въпроси от сферата на сигурността. "Страните, които се срещат с [членове на] Кюрдската работническа партия (ПКК) трябва да се откажат от позицията си", заяви турският министър на външните работи. ПКК е смятана за терористична организация от Турция, ЕС и САЩ.

Ограниченията по отношение на Турция в отбранителната индустрия също трябва да бъдат вдигнати, каза той. "Неприемливо е страна-членка на НАТО да налага ограничения на съюзниците си", отбеляза Чавушоглу.

По отношение на срещите си с външните министри на Швеция и Финландия Чавушоглу заяви: "Те казаха, че разглеждат ПКК като терористична организация и че позицията им ще се запази. Имаше предложение да направим проучване, за да бъдат адресирани безпокойствата ни и по други въпроси."

Чавушоглу отбеляза, че не е имало конструктивна позиция от страна на шведската външна министърка Ан Линде, и отправи критика към "негативните" изказвания на шведски официални представители.

"Финландският външен министър (Пека Хаависто) заема по-реалистична позиция", каза Чавушоглу и допълни, че турските резерви "не са заплаха, не са пазарлък, нито популизъм".