Ирански кораб се е натъкнал снощи на мина в Червено море и е повреден от експлозията, съобщи агенция Тасним, цитирана от ДПА.

Става дума за кораба "Севиз", който е разположен в Червено море през последните няколко години, за да подкрепя иранските командоси, които са изпратени да придружават ирански търговски плавателни съдове.

Иран потвърди, че корабът е бил повреден от поне една мина, а държавната иранска телевизия съобщи, че корабът е бил атакуван.

Полуофициалната иранска агенция Тасним, за която се смята, че е близка до гвардейците на революцията, съобщи за атаката снощи, като заяви, че е имало взрив на експлозиви, прикрепени към корпуса на кораба. Агенцията не обвини никого за атаката.

По информация на американския уебсайт GlobalSecurity.org повреденият товарен кораб е използван от Корпуса на гвардейците на Ислямската революция за събиране на разузнавателни данни. Според разузнавателната фирма ImageSat корабът се използва за наблюдение и шпионаж и е известен на западните разузнавателни служби.

Според Ал Арабия зад операцията стоят израелски командоси, позовавайки се на неназовани източници.

Това става в момент, когато Иран и световните сили водят във Виена първите преговори за евентуалното връщане на САЩ в ядрената сделка за ядрената програма на Техеран, което показва, че предизвикателствата пред сделката не се ограничават само до преговорите.

Продължителното присъствие на кораба в региона, от 2016 г., неведнъж критикувано от Саудитска Арабия, според западни експерти и ООН е свързано със снабдяването с оръжие и оказване на подкрепа от Иран на шиитските бунтовници хуси в дългогодишния конфликт в Йемен. Техеран отрича да е въоръжавал хусите, макар че, съдейки по бойния арсенал на бунтовниците, изграждането му може да е било подпомогнато от Иран.

Техеран по-рано описваше мисията на "Савиз" като усилия в рамките на "борбата с пиратството" в Червено море и пролива Баб ел Мандеб, които имат ключово значение за международното корабоплаване.

Иранската телевизия цитира публикация във в."Ню Йорк таймс", която се позовава на анонимен американски служител, споделил пред изданието, че Израел е информирал САЩ, че вчера сутринта е извършил атака срещу кораба. Израелски служители отказаха снощи да коментират инцидента пред АП.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху обаче спомена Иран в речта си вчера пред своята партия "Ликуд", след като получи мандат от президента за съставяне на правителство. "Не трябва да се връщаме към опасната ядрена сделка с Техеран, защото ядрен Иран е екзистенциална заплаха за еврейската държава и е голяма заплаха за сигурността в целия свят", каза Нетаняху.

Израел и Иран не за първи път си отправят взаимни обвинения за атаки с експлозиви срещу търговски кораби. Плавателните съдове във всеки случай са само леко повредени и няма други щети.

На 26 февруари взрив удари израелски товарен кораб под бахамски флаг, в Оманския залив. Премиерът Бенямин Нетаняху обвини Иран в нападение срещу кораба. Иран бързо отрече обвинението, но експертите твърдят, че атаката носи белези на предишни атаки, приписвани на Техеран. Операцията изглеждаше внимателно планирана и отразява поредица от атаки срещу танкери през 2019 г. и иранска кампания срещу корабите преди четири десетилетия.