Британският премиер Борис Джонсън получи краен срок до 30 септември да представи новия си план за Брекзит, всъщност за замяна на "предпазния механизъм" за ирландската граница, договорен между Лондон и ЕС. В противен случай разговорите му с Брюксел приключват.

Министър-председателят на Финландия Анти Рине, който председателства ЕС, постави този ултиматум след среща с френския президент Еманюел Макрон.

"Ако Обединеното кралство иска да обсъжда алтернативи на съществуващото споразумение за Брекзит, те трябва да бъдат представени преди края на месеца", заяви Рине, цитиран от финландски медии. Той изтъкна, че европейските лидери са единодушни, че ако това не се случи, разговорите "са приключени".

Макрон и Рине бяха категорични, че трябва да се сложи край на празните приказки и Лондон да излезе с конкретни предложения.

Премиерът на Обединеното кралство иска споразумение с ЕС без предпазна клауза, нещо на което Общността се противопоставя. Затова Джонсън е готов да извади страната си от ЕС на 31 октомври и без споразумение.

Изявлението на двамата държавни ръководители идва след разговорите на Борис Джонсън с европейски лидери в сряда, включително отново с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, с когото се срещна в понеделник, 16 септември. Тогава председателят на ЕК предупреди, че се приближаваме все повече до Брекзит без споразумение и че отговорност е именно на Борис Джонсън да предлага алтернативи на предпазния механизъм, каквито все още няма.

От изявление на говорител на британското правителство става ясно, че в сряда Джонсън е разговарял освен с юнкер и с председателя на Европейския парламент Давид Сасоли, президента на Кипър Никос Анастасиадис и латвийския премиер Артърс Каринс. Министър-председателят и председателят Юнкер обсъдиха своята конструктивна и позитивна беседа от понеделник в Люксембург и споделиха своята решимост да постигнат сделка".

Междувременно  Демократичната юнионистка партия заяви, че вече е склонна на компромис за "предпазния механизъм" за ирландската граница. Досега юнионистите не искаха и да чуят за такава предпазна клауза.

Днес е третият и последен ден от срока, който Върховния съд на Великобритания сам си постави за решение по делото законно ли е 5-седмичното прекъсване на работата на депутатите по нареждане на премиера Джонсън.

Делото се усложнява от факта, че две по-нисши съдебни инстанции взеха противоречащи си решения по същия въпрос. Висшият съд в Лондон се произнесе в началото на месеца, че спирането на работата на парламента е политически, а не правен въпрос, независимо от съображенията, с които е мотивирано. Миналата седмица обаче най-висшият съд в Шотландия постанови, че британският премиер е действал незаконно, суспендирайки парламента за известно време, "за да избегне демократичен надзор".