Срещу четирима ирански граждани е повдигнато обвинение в САЩ за заговор да отвлекат живеещ в Съединените щати журналист, предаде Ройтерс, като се позовава на съобщение на американското министерство на правосъдието.

Обвинението се съдържа в обвинителен акт, оповестен в съд в Ню Йорк във вторник.

Четиримата заподозрени са служители или агенти на иранското разузнаване, се казва в съобщението. Те планирали да отвлекат неназован в обвинението журналист и правозащитник от Бруклин, който бил критичен към иранското правителство.

"Твърди се, че четиримата обвиняеми са наблюдавали и са планирали да отвлекат американски гражданин от ирански произход, който е бил критичен към автократичния режим, и насила да отведат набелязаната си жертва в Иран, където съдбата му в най-добрия случай би била несигурна", е заявила федералната прокурорка на южния съдебен район на Ню Йорк Одри Строс.

В обвинителния акт името на целта на заговора не се споменава, но Ройтерс е установил, че това е иранско-американската журналистка Масих Алинеджад, която е сътрудничила на емисията на "Гласът на Америка" на персийски език и е автор на материали за състоянието на човешките права в Иран.

Според обвинението четиримата иранци са наели под фалшив предлог частни детективи да следят журналистката. Те са заснели видеоматериали на семейството и дома й като част от плана да я отвлекат от страната. По телефона Алинеджад е заявила, че е в шок от разкритията. Тя е казала, че е сътрудничила на Федералното бюро за разследване, откакто следователите влезли в контакт с нея преди осем месеца и й показали снимки, направени от заговорниците.

Журналистката смята, че си е навлякла гнева на Иран с материалите си за протестите на ирански жени срещу законите, изискващи да покриват главите си, както и за жертвите на демонстрациите пред 2019 г.

Алинеджад е казала пред Ройтерс, че агенти на ФБР са я местили заедно със съпруга й в серия от тайни квартири, докато са разследвали случая.

Асошиейтед прес съобщава, че в обвинението се твърди още, че цел на групата ирански агенти са били още трима души, живеещи в Канада, и един във Великобритания, които също трябвало да бъдат отведени в Иран. Според американските власти обект на заговора са били и лица, пребиваващи в Обединените арабски емирства.

Обвинението твърди, че групата е проучвала възможността да се снабди със скоростни катери, с които в крайна сметка да достигне до Венецуела, която поддържа приятелски отношения с Иран.

Ако бъдат заловени и осъдени, четиримата иранци могат да получат доживотни присъди.