Президентът на САЩ Джо Байдън предупреди китайския лидер Си Цзинпин, че ще има "последствия", ако Пекин окаже материална подкрепа за руската инвазия в Украйна, съобщи Белият дом.

На вой ред китайският президент Си Цзинпин заяви, че САЩ и Китай носят отговорност да подкрепят световния мир, че САЩ и НАТО трябва да преговарят с Русия.

По време на двучасовия си видеоконферентен разговор и двамата президенти изтъкнаха необходимостта от дипломатическо уреждане на кризата.

Белият дом съобщи първоначално само, че двамата държавни ръководители са разговаряли почти два часа. Впоследствие от негово съобщение се разбира, че президентът Байдън се е опитал да попречи на Пекин да даде нов живот на руската инвазия в Украйна. По-рано заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман каза, че Си трябва да каже на руския президент Владимир Путин да сложи край на "тази касапница" в Украйна, цитира я CNN.

 

Какво съобщи Белият дом

Президентът на САЩ Джо Байдън предупреди китайския лидер Си Дзинпин, че ще има "последствия", ако Пекин окаже материална подкрепа за инвазията на Русия в Украйна, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс.

Във видео разговора Байдън подробно описал усилията на Съединените щати и техните съюзници да отговорят на инвазията, включително чрез налагане на санкции на Русия.

"Той описа последиците и последствията, ако Китай предостави материална подкрепа на Русия, докато тя извършва брутални атаки срещу украински градове и цивилни", се казва в изявление на Белия дом, в което се добавя, че Байдън "подчертава подкрепата си за дипломатическо разрешаване на кризата".

Какви са посланията на Си

На предупрежденията на Байдън Си е отговорил с китайската поговорка: "Който е вързал камбаната на врата на тигъра, сам да се опита да я свали".

"Украинската криза не е нещо, което искахме да видим" да се случва, е заявил Си според китайската телевизия. "Като постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и като двете водещи световни икономики на нас се пада не само да изведем китайско-американските отношения на правилния път, а и да поемем своята международна отговорност и да работим за мира и спокойствието по света", добавил е китайският лидер.

"Най-важните приоритети сега са диалогът и преговорите да продължат, да се избягват цивилните жертви, да не се допусне хуманитарна криза и боевете и войната да бъдат прекратени час по-скоро", каза Си.

"Отношенията между страните не могат да стигат до въоръжен конфликт", заявил е китайският президент, според кратък репортаж, излъчен от китайската телевизия. "Конфликтите и противопоставянето не са в интерес на никого. Мирът и сигурността са благата, които международната общност трябва да приема най-присърце", добавил е Си.

Китайският президент е заявил също така, че САЩ и НАТО трябва да преговарят с Русия, за да намерят решение на проблемите, стоящи зад украинската криза.

Си е добавил, че Пекин е готов да изпрати допълнителна хуманитарна помощ. Най-важните приоритети в момента са да бъде продължен диалогът, преговорите, да се избегнат жертви сред мирното население, да се прекратят боевете и да се сложи край на войната възможно най-скоро, подчертал китайският държавен глава.

Може ли разговорът да е повратна точа в отношенията между двете страни

Наблюдатели виждат в разговора възможна повратна точка за отношенията между САЩ и Китай на фона на нарастващата загриженост от това докъде може да стигне партньорството между Си и руския президент Владимир Путин.

Като цяло и Байдън, и Си се съгласиха, че разговорът е бил "конструктивен" и "насочиха екипите си да предприемат конкретни действия, за да могат отношенията между Китай и САЩ да се върнат на пътя на стабилното развитие и да положат съответните усилия за  разрешаване на кризата в Украйна, се казва в официално съобщение на Пекин, цитирано от CNBC.

Заедно с това Си и Байдън "споделят мнението, че Китай и САЩ трябва да се уважават, да съжителстват в мир и да избягват конфронтация, и че двете страни трябва да подобрят и увеличат комуникацията и диалога на всички нива и във всички области".

Вместо да се изправят срещу Китай, нацията, която САЩ определиха като свой главен стратегически съперник, САЩ търсят помощта на Пекин в осъждането и наказанието на Русия за нейното нахлуване в Украйна. Или поне искат Китай да обещае да не помага на Русия, коментира Антъни Църчър в БиБиСи.

Преди днешния разговор китайски самолетоносач премина през Тайванския проток. Американският ескадрен миноносец "Ралф Джонсън", въоръжен с управляеми ракети, следваше самолетоносача по време на поне част от маршрута, отбелязва Ройтерс.

Пекин смята самоуправляващия се остров за част от своята територия и през последните две години увеличи военната си дейност в близост до острова, за да подчертае претенциите си за суверенитет. Това предизвиква притеснения както в Тайпе, така и във Вашингтон, отбелязва агенцията.