Това пише в решението на КС от вчера, публикувано днес на страницата на съда, предаде БТА.
Искането за произнасяне на съда е от 53 депутати от опозицията. Президентът не прие уседналостта и наложи вето, но то бе отхвърлено от мнозинството в парламента. 

Само за местните избори тази есен избирателно право ще имат граждани, които са живели в съответното населено място поне 10 месеца преди изборите (това е уредено с параграф 10 от преходните разпоредби, който остава в сила).

С решението на съда отпада и условието за 12 месеца уседналост за всеки жител на държава-членка на Европейския съюз, който не е български гражданин, за да избира общински съветници и кметове. Обявено е за противоконституционно и изискването кандидатите за евродепутати да са живели най-малко през последните две години в България или в друга държава-членка на Европейския съюз.

Принципът на уседналост беше гласуван през декември по настояване на управляващата партия в опит да се ограничи изборния туризъм.

КС отменя и разпоредбата, според която член на ЦИК може да бъде освободен предсрочно по искане на предложилата го партия или коалиция, както и изискването партията да е получила две на сто от действителните гласове на национално ниво, за да й бъде върнат внесения депозит за участие в изборите.

Отпада и текстът за експерименталното електронно гласуване, което се предвиждаше за първи път на предстоящите избори през есента.
Сред противоконституционните текстове са и тези, които предвиждат намаляване на броя на общинските съветници, както и това, че общински съветник, напуснал или изключен от група, става независим общински съветник и не може да бъде приет за член на друга група.

Реакцията на ГЕРБ
Десетмесечната уседналост за изборите през тази година остава, защото не е атакувана пред Конституционния съд,  обясни за БТА заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова.
"Конституционният съд не може да се произнесе по нещо, за което не е питан", каза Фидосова.
По думите й, от опозицията са атакували уседналостта за изборите, които са след 2011 година. За изборите след 2011-а парламентът ще гласува въвеждането на 6-месечна уседналост, както е препоръката на КС.
Според юристи това може да създаде правна каша.

Фидосова посочи, че е изненадана от становището на съда да отпадне текстът за експерименталното електронно гласуване, "тъй като този текст е опит постепенно у нас да се въведе дистанционното гласуване".

По-рано днес парламентът прие промени в закона за гражданската регистрация, според които хората, променили настоящия си адрес от 1 септември 2010 г. до 31 януари 2011 г., трябва да представят в общинската администрация по новия си адрес изискващите се документи за адресна регистрация в двумесечен срок от влизане на измененията.

ГЕРБ внесе официално предложение изборите за местна власт и президент да се проведат на 23 октомври. БСП и ДПС обявиха, че са склонни да приемат тази дата и вероятно това ще е окончателното решение.

Последна актуализация в 19.00 ч.