200 милиона лева са индустриалните инвестиции в Пловдив от началото на годината досега, като до края на годината се очаква те да станат 300 милиона лева, съобщи в интервю за Радио Пловдив заместник - кметът Стефан Стоянов.

За сравнение през миналата година те са били 160 милиона лева. След вчерашната среща с ръководството на индийска компания в областта на високите технологии Стоянов коментира, че е направенаа сериозна заявка за инвестиции.

"Компанията е в топ 5 на складирането и организирането на данни, като има над 600 центъра в страната, което е немислимо за нас. Вчера беше цялото ръководство на компанията. Идват в града да инвестират и през България да влязат на европейския пазар. Това са част от усилията на общината за привличане на инвеститори от Китай, Япония и Индия. До момента индийски инвестиции в града няма", каза заместник - кметът.

Според него Пловдив и регионът са успели да се възстановят от пандемичната 2020 година, като производствата са наели част от хората, които са останали без работа. Това е причината нивото на безработица да остане ниско. Той очерта две основни тенденции. Първата е, че най- големите инвестиции са - КЦМ и Макском. Втората е, че има нова следкризисна вълна на чуждестранни инвестиции, предимно от Европа.

"Очакваме привличане на инвеститори в производството на батерии, полупроводници и платки, към които светът проявява голям интерес. Преговаряме с четири компании в областта на аутсорсинга, които иската да навлязат през Пловдив в Европа", съобщи Стоянов и добави, че за първи път инвеститор иска да закупи терен от 20 декара за завод, в който да работят само 40 работници. "Скоро ще видим доста по- автоматизирани производства", поясни той.