Това заяви пред журналисти и.д. председател на ДКЕВР Андон Роков, предаде БТА.

В момента във фактурите за ток са описани всички ценообразуващи елементи, за да има по-голяма прозрачност, но хората се затрудняват да ги разберат, посочи Роков. Ето защо ще бъде променен видът на фактурата и в нея задължително ще бъдат посочени точният период, за който се плаща енергия, количеството доставена енергия и цената за единица мощност. По тези три параметъра всеки един потребител ще може да си направи сметка какво количество енергия е изразходил и колко дължи, каза Роков.
Освен вида на фактурите, ще бъдат преразгледани и всички клаузи, които поставят потребителите в неравностойно положение спрямо дружествата.

Ще се постави изискване отчетният период да е в рамките до 30 дни, ще наложим и изключително кратки срокове за отговор - и то писмен, на всяка постъпила жалба до ЕРП, заяви Роков. Той посочи, че процедурата по обсъждане на новите общи условия ще отнеме около месец и половина и след това ще бъдат въведени промените.

Според Роков, протестите на потребителите имат основание, защото дружествата вместо за 28-30 дни са отчели по-дълъг период, на някои места стигащ до 40 дни, което е увеличило стойността на сметките. Дружествата е трябвало да обърнат по-голямо внимание на клиентите си и да направят разяснителни кампании, преди да им изпратят сметките за по-дълъг период, смята Роков.

Като друга основателна причина за по-високите сметки и за протестите той посочи подаването на по-ниско напрежение електроенергия от установеното по БДС 220 волта. Това е установено в редица по-малки населени места, където не са направени достатъчно инвестиции в мрежата.
След приключване на проверката ЕРП ще бъдат санкционирани за това, каза Роков.

Предстои ДКЕВР да провери и какви са реалните загуби на дружествата при процеса на пренос и разпределение на енергията по мрежата, посочи още Андон Роков. В момента в цената на тока се калкулират 15% технологични загуби, уточни той. Той обаче бе категоричен, че не може да се говори за премахване на таксите за пренос, разпределение и достъп. Електрическата енергия не е достатъчно само да се произведе, тя трябва да стигне до домовете на потребителите - да мине през мрежата, да се трансформира, и всичко това носи след себе си разходи, обясни той.

Роков коментира още, че не може да се говори за национализация на електроразпределителните дружества в страна като България, която е членка на ЕС.

Добрев: Ценообразуването трябва да се промени


За да бъде решен проблемът с високите сметки за изразходвана електроенергия на потребителите, трябва да бъде направена кардинална промяна в самия модел на ценообразуване на ДЕКВР, който се прилага от повече от 10 години, заяви по-късно министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. 

Най-големият недостатък на сегашната система за калкулиране е това, че цените се определят на базата на инвестиционните разходи на електроразпределителните дружествата, показани по фактури, отбеляза енергийният министър. Той обясни, че сега самото дружеството представя на регулатора фактура за сероочиска, която без съмнение се приема за вярна и цената на генерацията на този ТЕЦ се изчислява на базата на представената фактура от самия ТЕЦ. Разходите трябва да бъдат признавани на базата на експертна оценка от страна на ДЕКВР, а не на базата на фактури, които предоставят заинтересованите от тази цена лица, заяви Добрев.

ДКЕВР трябва да позволява инвестиции, които ще повишат ефективността на централите, така че например с едно и също количество въглища, да бъде произведена повече електроенергия, смята още министър Добрев.

По повод оплакванията за неправелно отчитане на електромерите Добрев посочи, ще проблемът ще бъде решен и чрез поставянето на т.нар. „умни” електромери, които ще изпращат отчетените данни дистанционно чрез модем и ще заместят инкасаторите.

Анкета: Кой е виновен за скъпия ток?