Правата на децата в риск са най-тежко нарушени при COVID-19, 3 500 от тях са в пълна изолация. Това сочи доклад на омбудсмана Диана Ковачева, съобщи пресцентърът на институцията. Докладът е изготвен във връзка със Световния ден на децата и годишнината от приемането на Конвенцията за правата на детето на ООН. Той е на тема: "Оценка на въздействието на мерките срещу разпространението на COVID-19 върху правата на уязвимите групи деца в България" и е изготвен по съвместен проект с Европейската мрежа на омбудсманите за деца и УНИЦЕФ за оценка на въздействието на мерките срещу разпространението на COVID-19 върху правата на детето.

Специалният доклад отразява детското преживяване и разбиране за пандемичната обстановка и въведените във връзка с нея ограничителни мерки и описва ефекта, който те имат върху децата през техния поглед, се посочва в съобщението. Оценката е реализирана в периода юли-август 2021 г., като консултирането е направено между 22 юли и 19 август 2021 г. В него са включени 95 души, от които 44 деца от уязвими групи, на възраст между 8 и 18 години. Това са деца в бедност, с увреждания, със специални образователни потребности, настанени в различни форми на резидентна грижа, непридружени деца бежанци и такива с възпитателна мярка-настанени в интернат, информират от институцията на омбудсмана.

В доклада се констатира, че изолацията за децата в резидентна грижа е била по-продължителна и по-строго наложена от тази за повечето останали деца в страната. Така, на практика около 3500 деца са останали в пълна физическа изолация за повече от година. Недостигът на социални контакти за децата не е следствие от една или друга мярка, а е резултат от натрупването на ефекта от различните ограничителни мерки, включително дистанционното обучение. Изолацията е съпътствана от значително повишени нива на гняв, тревога, разочарование и апатия сред децата в резидентните услуги и институции. Отношението на децата към дистанционното обучение е по-скоро безразлично и в масовия случай учебните ангажименти са приемани несериозно, сочи докладът, публикуван и на сайта на омбудсмана.