Бум на сватбите в неделя
Общо 80 са записаните бракосъчетания за датата, която повтаря два пъти "2009" - утрешният ден, казаха за БТА от Столичният дом за радостни обреди. Цифрата на браковете е близо два пъти повече от обичайните за неделен ден венчавки - между 40-50, посочиха специалистите.
Хората се обръщат към комбинацията от числа, за да имат повече късмет и здраве, коментира Габровска. Няма и засилваща се тенденции в извършването на бракосъчетания извън обредните зали. В утрешния ден венчавките извън тях ще са седем от общо 80-те. Дали заради липсата на голяма атракция или просто за желанието да е по-близо до масата, софиянецът предпочита изнесеният брак да бъде в ресторанта, където продължава сватбата, посочи още Габровска. От обредния дом са направили опит за сватбен обред в Националния исторически музей, но след двете бракосъчетания там липсва интерес към тази оферта, коментираха специалистите. Въпреки, че изнесеният брак е в ресторанта, нашите служители не венчават двойката сред чашите и чиниите, каза още директорката на дома. Имаме изискване, което се спазва от всички заведения, където отиваме и венчавката е в обособено помещение, посочи тя. Таксата за изнесеното бракосъчетание извън ритуалния дом е фиксирана с общинска наредба и тя е 320 лева.
Въпреки кризата няма промяна в средното число на браковете в София за последните десет години, сочи статистиката. Всяка година средно по шест хиляди софиянци сключват брак. Габровска посочи, че от множеството посещения в Европа й е направило впечатление, че тържествеността в гражданския ритуал - с хор, обред и гости, е запазена само в страните от Източна Европа - бившият социалистически лагер. На запад гражданският ритуал се изчерпва с подписването на двойката и обявлението, че бракът е сключен, друг е въпросът колко пищна е църковната церемония, каза тя. Хубавото у нас е, че и гражданският и църковният ритуали са различни, посочи Габровска.
Последният бум в нумерологията на календара освен на 10 октомври догодина и на 11 ноември 2011, ще е на 12 декември 2012 - само 11 дни преди да свърши календара на маите.