Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен произнесе своята трета реч за състоянието на Съюза. Тя застана пред членовете на Европейския парламент, облечена в жълто и синьо - цветове, които съвпадат с тези в знамената на Европейския съюз и Украйна.

Речта за състоянието на Съюза е знаково събитие в началото на всеки нов политически сезон в Европа от последните 12 години насам.

Пред Европейския парламент Фон дер Лайен потвърди непоколебимата военна, морална и финансова подкрепа за Киев във войната, която по думите й Москва води не само срещу Украйна, а и срещу икономиката и ценностите на ЕС. Европа досега е осигурила 19 милиарда евро, без в тази сума да се включва военната подкрепа за украинската страна, каза тя, като подчерта, че санкциите срещу Русия ще бъдат трайни, независимо предстоящите тежки времена, визирайки енергийната криза.

Председателят на Еврокомисията призова да се намали потреблението на електроенергия, докато се търсят нови сигурни доставчици на енергоносители (тук тя изброи САЩ, Норвегия и Алжир), както и за реформиране на енергийния пазар, който вече не е в услуга на потребителите.

Според Фон дер Лайен има нужда не само от временни, но и от трайни решения в областта, като тук ЕС трябва да се концентрира върху възобновяеми източници, вятърни централи и масово производство на зелен водород. ЕС ще обособи европейска банка за водород, която ще може да вложи три милиарда евро в бъдещия водороден пазар.

Ето какво каза Фон дер Лайен:

  • Европейците намериха непоколебимо куража да се противопоставят на руската агресия в Украйна. Ние реагирахме единно и можем да се гордеем с това. Показахме вътрешната сила на Европа. Много неща са заложени на карта не само за Украйна и за света като цяло. Това е война срещу нашата енергетика, нашите ценности, нашето бъдеще. Но нашите ценности ще възтържествуват. Нашият кураж има име - Украйна, имат и лице - Украйна, каза Фон дер Лайен и приветства съпругата на украинския президент, която присъства на речта
  • Европейската солидарност ще остане непоколебима. Руската икономика е на животоподдържащ механизъм, армията взима чипове от перални, руската индустрия е разрушена. Кремъл е виновен за това. Това е цената на руската идея за разруха. Санкциите ще продължат и това трябва да е ясно на всички. Същото се отнася и за финансовата помощ за Украйна.
  • Ще включим Украйна в зоната за свободен роуминг и ще направим всичко за достъпа на украински стоки до нашия пазар.
  • Поуката от тази война е, че трябваше да се вслушаме в онези, които познават добре Путин, руските журналисти като Анна Политковская, които платиха с живота си, опозицията в Беларус.
  • Трябва да се освободим от зависимостта от Русия. Сега нашите хранилища са пълни, но трябва да намерим нови доставчици. Те горят газа, вместо да го доставят на нашия пазар. Това удари много домакинства в Европа. Но ние се справяме.
  • Намаляването на потреблението в пиковите часове е много важно и държавите членки трябва да пестят.
  • Предлагаме да има лимит на печалбите на фирмите, които произвеждат енергия с ниска себестойност. Грешно е едни да имат рекордни постъпления - печалбата трябва да бъде споделена. Производителите на електричество от изкопаеми горива трябва да участват в тази идея.
  • Трябва да имаме сигурни доставки и трябва да сме конкурентноспособни, затова имаме нужда да преосмислим кои са доставчици. Работна група разглежда възможността как да се балансира пазарът.
  • Трябва да гледаме и напред - сегашният пазар на електроенергия не върши работа. Потребителите трябва да се възползват от ползата на възобновяемите източници. Трябва да направим коренна реформа на този пазар.
  • Грешка бе това, че в миналото субсидирахме добива на изкопаеми горива. Парадигмата трябва да се промени.
  • Трябва да преминем изцяло към водород. Необходимо е да създадем нов пазар на водород. Днес ще обявя, че сме създали нова европейска банка за водород и това е нашето бъдеще, нашата зелена сделка.
  • Трябва да финансираме прехода към цифровата икономика, която дава възможност за инвестиции и запазва икономическата стабилност.

  • Държавите членки трябва да бъдат по-гъвкави относно държавния дълг. Да се даде свобода за инвестиции и повече контрол, и инициатива.
  • Този преход и нашата икономика се нуждаят от ценностите на социалната пазарна икономика. Тя гарантира защита и това е необходимо повече от всякога.
  • Трябва да премахнем всички пречки за малките и средни предприятия, които са гръбнакът на нашата икономика, но инфлацията удря най-вече тях. Затова ще предложим пакет за помощ с по-малко бюрокрация и по-лесно опериране. Трябва да се приеме директивата за закъснели плащания. Трябва да ревизираме директивата за закъснелите плащания.
  • Важен въпрос е липсата на работна ръка за фирмите. Има голям процент безработица, но едновременно не можем да намерим персонал. Затова трябва да съберем безработните с онези, които търсят работа. Трябва да правим реклама за специалисти, които да дойдат при нас. Европа трябва да стане адаптивна за идващите при нас специалисти.
  • Друг важен въпрос за малките и средни предприятия - те трябва да имат достъп до суровини. Иновациите скоро ще станат много по-важни от суровините като газ и мазут и това е свързано със зелената сделка. За целта трябва да се предприемат доста неща - партньорства, тези суровини не се намират само на едно място на земното кълбо.
  • Обявявам европейски акт за критично важните суровини. Ще увеличим нашето финансово участие в проекти от общоевропейски интерес.
  • В този водоразделен момент трябва да се преосмисли нашата политика. Трябва да задълбочим връзките си и да задълбочим демокрацията. Има страни, които се стремят към нас - Западните Балкани, Грузия, Молдова - нашият съюз не е завършен без вас.
  • Ще инициирам пакт за демокрация. Много от нас приемаха демокрацията за даденост, но много от нас помнят какво е да живееш под игото на автократизма, сега трябва да се защитават ценностите ни срещу атаките отвън.
  • Искам да се съсредоточа върху корупцията - има организации, които злоупотребяват със средства, ако искаме държавите кандидати да укрепят демокрацията си, трябва да упражняваме и контрол. Ще включим корупцията в нов режим на налагане на наказания. Демокрацията трябва да се развива, за да подобрява живота на хората.
  • Сега трябва да предложим резултати. Имаме намерение да провеждаме нови инициативи, които почиват върху резултати, свързани с бъдещето на Европа. Демократичните институции трябва да се борят непрекъснато, за да спечелят доверието на гражданите. Начинът, по който посрещнахме украинците, трябва да бъде образец за в бъдеще и ключовата дума е солидарност. Трябва да напреднем в тази посока.
  • Европа се вдъхновява от един принцип - да направим Европа по-добро място за децата си. Смятам, че солидарността между поколенията трябва да залегне в основата на това. Духът на Европа е съюз, който е силен, който ще победи заедно и обединен около обща кауза.