Защо денят започва така?

Около 58 хиляди деца от четвърти клас ще се явят на външното оценяване по български език и литература. И тази година изпитът се състои от три части. В първата децата трябва да се справят с аудиодиктовка с обем до 60 думи. Към нея ще решават 10 езикови задачи с избираем отговор. Втората част от изпита включва текст за четене с разбиране и 10 тестови задачи към него - с избираем и със свободен отговор. При отворените въпроси учениците трябва да дадат кратък отговор с цитат от текста или със свои думи. Третата част е задача за създаване на собствен текст. От учениците се очаква да напишат текст от няколко изречения, които са смислово и езиково свързани, също така да покажат оригинално и творческо мислене.

Погребалният агент от село Клисура се изправя пред съда, прокуратурата ще поиска постоянен арест. 51-годишният Георги Енев беше задържан след намирането на седем трупа, заровени в гориста местност до софийското село. Той е обвинен за измами с кремация на възрастни хора. Засега Енев е обвинен за един случай. Получил 1000 лева, за да извърши кремация на тленни останки на починал мъж. Вместо това тялото било заровено незаконно в близост до гробищен парк. Погребалният агент първоначално казал пред разследващите, че има и други заровени тела в района, но след като бил привлечен като обвиняем, твърдял само, че е станала грешка и няма вина.

На "Ролан Гарос" Григор Димитров победи Борна Чорич от Хърватия, без да загуби сет, предаде "Корнер". Някогашният №12 в света, който в момента е №279 в ранглистата, бе абсолютно надигран от Гришо. Българинът триумфира след 6:0, 6:4 и 6:3, за да продължи напред към третия кръг в Париж.

Подробно за темите от началото на деня, чуйте в този Podcast:

Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Anchor - Breaker - Pocket Casts - RadioPublic

А какво ще кажете за това?

С новия Закон за насърчаване на заетостта България ще се опита да вкара на пазара на труда част от онези 900 хил. българи, които официално нито учат, нито работят и не са регистрирани в бюрата по труда. Предвижда се хората без диплома за дадена специалност, но с реален опит, да получат признаване на способностите си през валидиране.

"Ако имаме човек на 22 г., който е напуснал училище на 16 г., защото е трябвало да гледа болен родител. Това е човек, който най-вероятно е придобил умения за болногледач. Вместо да го връщаме в 9 клас и да го караме да учи нещо, което той няма да направи, по-скоро предлагаме да бъдат валидирани неговите съществуващи умения, да се зачете, че има професия болногледач, за да може веднага да бъде нает чрез бюрата по труда", обяснява пред "24 часа" бившият социален министър Деница Сачева, която е сред вносителите на законопроекта.

Целта е хората с придобити умения максимално бързо да бъдат приобщени към пазара на труда. Валидирането на уменията ще става през изпит, тестове и прилагане на уменията в практическа среда. Законът беше приет със 146 гласа "за", без "против", 11 депутати от "Възраждане" се въздържаха.

Ето защо ви питаме:

Гласувайте и коментирайте по темата в страницата на подкаста. Най-интересните ваши мнения ще цитираме в обедния новинарски Podcast точно в 12 часа. 

Искате ли да се чуе вашият глас в Podcast новините?

Ако желаете лично да споделите мнение по темата, да изпратите новина или да предложите идея, пишете ни e-mail PodcastNews@dir.bg, като оставете име и телефон за обратна връзка. Ние четем всички отзиви.