От 29 март 2009 г. бе в сила лятното часово време.
Сега стрелките на часовниците трябва да бъдат преместени с един час назад точно в 4 ч. на 25 октомври 2009 г. - неделя.
Три седмици са нужни на организма, за да се настрои към "зимното" време. Лекарите са убедени, че промяната води до изостряне на всички хронични заболявания.
За младите и здравите - адаптацията е по-бърза и по-лесна. За възрастните, за децата, за хората с хронични заболявания, които имат нарушен сън - това става по-бавно и по-трудно", обясни проф. Светла Торбова, цитирана от БНР.
България въвежда лятното часово време с постановление на Министерския съвет от 1979 година. За първи път лятно часово време въвежда Великобритания още през 1908 г., за да се използва по-пълноценно дневната светлина през лятото.