Bulphoto
По-дълга грипна ваканция в София заради изборите
В училищата в София, в които ще се проведат частични местни избори, обявената грипна ваканция ще продължи с един ден повече.
Общо 309 столични училаща са в грипна ваканция до другия понеделнник. В тези от тях, в които ще се проведат избори за столичен кмет, учениците ще се върнат във вторник в класните стаи. Това каза пред „Фокус” началникът на Регионалния инспекторат по образование София-град Ваня Кастрева.
„Доколко ефективна е грипната ваканция като превантивна мярка за разпространението на вируса, това може да каже Министерство на здравеопазването, но няма широко разпространена такава практика в Европа за обявяването на грипни ваканции”, посочи Кастрева.
Наваксването на пропуснатия учебен материал ще става с преструктурирането му и преразпределянето му в часове, които предварително са били предвидени за упражнение или преговор или са били за по-малки урочни единици. „По всеки от предметите преподавателят индивидуално и в зависимост от това, колко часа са загубени от неговия предмет, трябва да предложи и директорът да утвърди това преструктуриране”, посочи Кастрева. По думите й - би трябвало здравите деца да са в училище, а само болните деца да отсъстват.
„Има и нещо изключително важно, свързано с опазване не само здравето, а и безопасността на децата. В повечето европейски държави е абсолютно задължително децата да бъдат с придружители, което предполага, че трябва да се осигури присъствието на възрастен човек, когато децата не са на училище, така че да може наистина да се гарантира, че мярката ефективно се прилага, докато в този случай ние трудно бихме казали къде са децата, когато не са в училище”, посочи Кастрева.
„Доколко ефективна е грипната ваканция като превантивна мярка за разпространението на вируса, това може да каже Министерство на здравеопазването, но няма широко разпространена такава практика в Европа за обявяването на грипни ваканции”, посочи Кастрева.
Наваксването на пропуснатия учебен материал ще става с преструктурирането му и преразпределянето му в часове, които предварително са били предвидени за упражнение или преговор или са били за по-малки урочни единици. „По всеки от предметите преподавателят индивидуално и в зависимост от това, колко часа са загубени от неговия предмет, трябва да предложи и директорът да утвърди това преструктуриране”, посочи Кастрева. По думите й - би трябвало здравите деца да са в училище, а само болните деца да отсъстват.
„Има и нещо изключително важно, свързано с опазване не само здравето, а и безопасността на децата. В повечето европейски държави е абсолютно задължително децата да бъдат с придружители, което предполага, че трябва да се осигури присъствието на възрастен човек, когато децата не са на училище, така че да може наистина да се гарантира, че мярката ефективно се прилага, докато в този случай ние трудно бихме казали къде са децата, когато не са в училище”, посочи Кастрева.