Осма жертва взе свинският грип - втора днес
За втора жертва на свинския грип бе съобщено днес, след като по-рано стана ясно, че 15-годишно момче от Каварна е издъхнало. И 52-годишен мъж е починал вследствие на новия вирус, с което жертвите у нас стават 8.
Според лекарите 52-годишният мъж е издъхнал след едноседмичен престой в болничното заведение, като бил в добро състояние, съобщи "Фокус". Впоследствие обаче се почувствал зле от настъпилите усложнения на новия грипен вирус и през почивните дни издъхнал.
Медиците казаха още, че новият грипен вирус, за разлика от обикновения, засяга и поразява не част от белия дроб, а целия орган.
Влошава се състоянието на 36-годишната бременна жена, която трета седмица е на командно дишане в болница в Бургас заради усложнения от новия грип. Починало е бебето й, съобщиха от болницата, цитирани от bTV.
33-годишна жена от село Радко Димитриево е починала от двустранна бронхопневмония в Шуменската болница днес и медиците се съмняват, че усложненията вероятно са настъпили вследствие на свински грип. Изпратени са проби в националната референтна лаборатория в София, но резултатите ще пристигнат едва в четвъртък, предаде БГНЕС. Красимира Янкова потърсила лекарска помощ във вторник сутринта. Същата вечер обаче се почувствала зле и отишла в многопрофилната болница в Шумен, където била хоспитализирана в тежко състояние. Въпреки опитите на лекарите да я спасят, в събота младата жена починала.
„Красимира ми се обади във вторник и каза, че не е добре, въпреки че си пие лекарства, изписани й от общопрактикуващия лекар същия ден сутринта. Посъветвах я веднага да отиде в болница“, обясни кметът на Радко Димитриево Веселин Станев.
„Лекувахме я с всички съвременни медикаменти, но за съжаление без резултат“, каза пък шефът на МБАЛ д-р Виктор Минчев.
Красимира е посетила джипито си Желю Желев, когато вероятно вече било късно. Докторът обаче не пожела да разговаря с журналисти, за да обясни какво лечение е предписал на пациентката си.
В петък здравното министерство обяви национална грипна епидемия, тъй като болните надминаха критичните стойности от 200 заразени на 10 000 души.
Днес оттам съобщиха, че заболеваемостта вече е 256 на 10 000, което означава, че болни са малко над 175 000 души.
Пред Дарик радио д-р Ангел Кунчев - началник на отдел "Надзор на заразните болести" в министерство, заяви, че има региони на страната, където заболелите са 400 на 10 000 души, каквито са случаите в Ямбол, Габрово, Плевен и Варна. В София заболеваемостта прехвърли епидемични стойности още преди почивните дни и броят на заболелите към края на седмицата беше малко над 220 на 10 000 души. От днес всички училища са в грипна ваканция за една седмица.