Това обяви в Брюксел вътрешният министър Цветан Цветанов, цитиран от БНР. Решение за приемането на България и Румъния към Шенген няма и както се очакваше причината за това е съпротивата на Холандия и Финландия, които категорично са отказали да допуснат приемане на двете страни в Шенгенското пространство сега.

От тук нататък следва консултациите и преговорите да продължат в следващите дни. Ако Холандия и Финландия променят позицията си, решението може да бъде взето на извънреден съвет, може да бъде взето и на подпис със съгласието на всички останали страни-членки. Ако няма съгласие до срещата на Върха, която предстои на 17 и 18 октомври, темата ще бъде вкарана като точка в дневния ред на заседанието на държавните и правителствени ръководители. Другото, което каза Цветан Цветанов, е че повечето позиции са били в посока, че има правила, че те са били валидни винаги досега и че трябва да се спазват. Иначе, коментира вицепремиерът, влизаме в Параграф 22.
Холандският министър на имиграцията Херд Леерс заяви обаче, че няма да има особен смисъл въпросът отново да се повдига идния месец, защото той лично не очаква нова информация през следващите седмици, която да накара Холандия да промени становището си, предаде Асошиейтед прес.

По рано днес Холандия потвърди, че е против приемането на България и Румъния в Шенген.
„Нашата позиция е ясна. На този етап, ние не подкрепяме приемането на двете страни в Шенгенската зона”, заяви холандският министър по въпросите на имиграцията Херд Леерс преди срещата на вътрешните министри на страните от ЕС в Брюксел. Леерс настоя, че останалите държави трябва да са сигурни, че Румъния и България са изпълнили всички условия, особено що се отнася до корупцията и организираната престъпност.
„Представете си, че имате врата с осемте най-добри ключалки в света. Но пред тази врата стои някой, който пуска всички да влязат – тогава вече имате проблем”, каза холандският министър.
Малко по-късно същото направи и Финландия.

Министър Цветан Цветанов каза, че по време на дискусиите между министрите се е очертала изолация на Холандия и Финландия, защото всички останали държави-членки на Европейския съюз, в това число Франция и Германия, са били "за" приемане на компромисно решение на Полското председателство. То се е опитвало до последно да намери някакъв компромис – били са свикани допълнителни консултации на ниво посланици с представители на Хага и Хелзинки. От тях обаче също не е имало резултат, позицията им е останала непроменена, макар че по думите на Цветанов, не са имали смислени обяснения защо искат отлагане на българското и румънско членство в Шенген.
Полският министър на вътрешните работи Йежи Милер каза, че днес Европейският съюз не е спазил едно обещание към България и Румъния. От април, откогато има констатации, че България и Румъния са изпълнили всички технически изисквания, те реално вече пазят външната граница. Излиза, че ние може да използваме техните усилия, но не искаме да ги пуснем в семейството, каза Йежи Милер.

От май месец имаме едно решение на нашето правителство, в което се предвиждат 56 неизпълнени мерки за членството ни в Европейския съюз, част от които са със срок на изпълнение ноември и декември 2011 година. Това каза бившият министър на вътрешните работи Румен Петков по повод твърденията, че България има „техническа готовност” за Шенген и това било признато от всички.
Освен това - имаме и наш министър, който в Брюксел юнашки заяви, че ние сме били неподготвени при приема ни в Европейския съюз, каза Румен Петков по повод изказвания на вътрешния министър преди време. „Всички тези неща се отразяват върху България. Това са неща, които за Европа не могат да останат незабелязани. Това е шамарът, който получаваме днес, за съжаление го получаваме всички.

Да не започваме да говорим срещу тези страни, които имат недоверие към България, а да ги убедим, че страната ни е готова. Това каза кандидатът за президент от БСП Ивайло Калфин, който е бивш министър на външните работи, по повод решението на Съвета на министрите на вътрешните работи – да отложат присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. „Като човек, който има опит, бих искал да посъветвам българското правителство - да не започваме сега да говорим срещу тези страни, които все още имат недоверие към България, а да се опитаме да направим всичко възможно да ги убедим, че страната ни е готова.