Допитването е проведено сред 1050 респонденти с избирателни права проведено в цялата страна в периода 10-25 септември, съобщи БГНЕС.

В началото на есента БСП има лек електорален превес - 21,2%, над ГЕРБ с 19,9% подкрепа. ДПС получава 6,5% подкрепа от гласоподавателите.

Под 4-процентовия праг са Реформаторският блок - 3,3%, НФСБ - 2,8% , и Атака - 2,5%. Партия на протестите - 3,8%, друга партия - 4%. 13,5 казват, че няма да гласуват, 22,5% - не са решили и не са посочили отговор.

Управителят на агенцията Юрий Асланов посочва, че за момента няма "голяма мощ" на Реформаторския блок. Според резултатите от изследването, реформаторите имат равен резултат с НФСБ - около 3%.

"Атака", според тенденциите, посочени от АФИС, губи много, особено в първия месец след изборите, но сега връща част от ресурсите и отново е в зоната на 3-те процента, тоест потенциално представена, ако се случат избори.

Одобрение на политици

Доскоро Ахмед Доган бил лидер в класацията за най-мразените политици, но след изчезването му от политическата сцена, неговото място е заето от Волен Сидеров. На второ място е Лютви Местан по традиция, но според Асланов може би ще мине и на първо, на трето място е Цветан Цветанов.

Социологът коментира, че личностите с позитивен рейтинг, такива, при които одобрението е по-високо от неодобрението, вече са много малко. Той посочи, че това са Кристалина Георгиева, на второ място Георги Първанов, на трето място е главният прокурор Сотир Цацаров. На четвърто място е президентът Росен Плевнелиев, но Юри Асланов очаква следващия месец и той да мине в негатива, защото само с около процент и половина е позитивът.

Движението "България без цензура" и Николай Бареков имат позитивен рейтинг, напълно съизмерим с опитния политик Меглена Кунева, обясни социологът, но при Бареков неодобрението е по-ниско от нейното. "Така, че нея я обичат, колкото Бареков и я мразят повече, отколкото него", каза Юри Асланов от социологическа агенция АФИС, който допуска възможни изненади и при новите проекти.

Проблемите на хората

Наблюдава се едно отдалечаване между проблемите, които хората преценяват за най –важни и проблемите, които са във фокуса на политическото внимание и на медиите в това число, обясни Асланов. Така например в наблюдението за това за какво се говори най – много в последния месец показва изместване в медиите и политическата публичност в полза на корупция и олигархия, докато 8% е делът на хората, които смятат тези проблеми за важни. Той каза, че дори и 2% от хората смятат, че всички олигарси са полезни хора, 24% пък смятали, че олигархията върши полезни дела.

На въпроса "Лично за вас кой от изброените проблеми е най –важен", 26% казват - безработицата, 18% - бедността, 13%- икономическа криза, 10% - несигурност, 9% - здраве, 8% - корупция /олигархия, 6% пенсии, 10% - друго.

"Много назад в ранга на проблемите, които са подредени от хората и тази дистанция, която се създава между хората и политиците и институциите до голяма степен се дължи и на това раздалечаване в разбирането за действителните проблеми. Има опасно висок ръст на страха от безработица и запазване на работните места", каза Асланов.

Той посочи, че до миналата година данните показваха, че във всяко второ домакинство имаше един член загубил работата си в близко време или поне един член, който се опасявал, че може да се случи това.

"Ние имаме вече над 56% дял от пълнолетните граждани, които смятат, че това е най – главният проблем и на държавата, и лично за тях, а той за медиите е на 11 – то място", посочва социологът.