Това решиха депутатите при гласуването на второ четене на промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

Законът въвежда изискването земеделските производители да водят опростено счетоводство, на базата на което ще се определя размера на дължимия данък. Така те ще трябва да съставят годишен финансов отчет, който се състои само от отчета за приходите и разходите - ще водят книга на приходите и разходите.
 
Според опозицията промените в закона няма да имат никакъв ефект, тъй като новостите били неприложими. Обяснението е, че хората на село често си правят услуги един на друг, за които си заплащат, но не получават касова бележка или фактура.
Янаки Стоилов (Коалиция за България) каза, че най-доброто, което може да се направи с този законопроект е да бъде скъсан.

С новото данъчно облагане се облекчават само едрите производители, които и без това си имат счетоводство, смятат от опозицията.

Алиосман Имамов (ДПС) каза, че малките производители няма да започнат да водят счетоводство, защото ще се налага да плащат и за това. Това ще удари възрастните хора, които изкарват прехраната си от земеделска дейност, работейки от "сутрин до вечер", как тези хора ще калкулират труда, който са положили, попита той, допълвайки, че това са хора предимно с една-две крави.

Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) обясни, че промените засягат само физическите лица, регистрирани по ДДС и онези от останалите, които го желаят.
Фирмите се облагат по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане. Стоянова призова всички земеделски производители да се възползват от възможността до 30 април да си подадат декларации с приходи и разходи.