Финансови санкции
Обама каза, че Съединените щати определят целия ирански банков сектор, включително Централната банка, като заплаха за правителствата и финансовите институции, които правят бизнес с иранските банки. Президентът допълни, че Вашингтон ще продължи да търси възможности за засилване на натиска над Техеран заради ядрената му програма.
 
"Докато Иран продължава по този опасен път, САЩ ще продължат да намират начини, заедно с партньорите си, да изолират Иран и да засилват натиска над иранския режим", посочи президентът.

"Щом встъпих в длъжност, заявих ясно, че Съединените щати са готови да отворят нова глава с Ислямската република Иран и предлагат ясен избор на иранското правителство - или да изпълни международните си задължения, или да се отклони от тях. Иран избра пътя на международната изолация", каза Обама.

Американският министър на финансите Тимъти Гайтнър заяви, че Иран е източник на силни тревоги в сферата на прането на пари. Гайтнър предупреди банките да се въздържат от бизнес с Иран, който може да подпомага ядрената му програма.
"Финансовите институции по света трябва да размислят сериозно за рисковете от бизнеса с Иран", каза Гайтнър на обща пресконференция с Хилари Клинтън в Държавния департамент. 

Енергийни и петролни санкции
Обама наложи и нови санкции на енергийния и нефтохимическия сектор в Иран, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Въведени са санкции срещу лица и компании, които помагат на Иран да разработва и умножава петролните си ресурси, обяви Белият дом. Целта е да се засили натискът над Техеран, след като Международната агенция за атомна енергия изрази тревога от военните аспекти на иранската ядрена програма.

Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън съобщи, че в следващите дни и други международни партньори ще наложат допълнителни санкции на Иран заради ядрената му програма. Засилва се натискът над Иран, над източниците му на доходи и незаконните му дейности, каза Клинтън, цитирана от Франс прес.

Реакцията на Русия
Русия смята решението на САЩ за засилване на едностранните санкции срещу Иран заради спорната му ядрена програма за "неприемливо и противоречащо на международното право", заяви днес говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич, цитиран от ИТАР-ТАСС и БТА.
Американските "екстериториални мерки" засягат компании от трети страни, които сътрудничат с Иран в нефтената и нефтопреработвателната област, както и иранския банков сектор, напомни дипломатът.
"Подобна практика, както показва развитието на ситуацията около иранската ядрена програма, сериозно усложнява започването на конструктивен диалог с Техеран", изтъкна Лукашевич. Той отбеляза, че засилването на натиска чрез санкции няма да накара Иран да седне на масата за преговори.

Реакцията на Иран
Техеран отхвърли новите санкции, наложени от Запада, и ги определи като безполезни, предаде ДПА.
"Осъждаме новите санкции, които показват враждебността на тези страни към Иран. Тези санкции са безполезни, повтарящи се усилия, които няма да засегнат иранската икономика. Подобни нелогични, сплашващи ходове са пропаганда и психологическа война, които така или иначе няма да променят волята на нашата страна, а само още повече ще ни сплотят", заяви говорителят на иранското външно министерство Рамин Мехманпараст.