Това съобщава в свой материал британският всекидневник "Гардиън", цитиран от БТА.

Корабът със 72 пътници на борда от Етиопия, Нигерия, Еритрея, Гана и Судан, сред които 20 жени, малки деца и политически бегълци, преминал през серия от злощастни събития, след като отплавал от Триполи за италианския остров Лампедуза в края на март. Въпреки че италианската брегова охрана била уведомена, че корабът е подал сигнал за бедствие и въпреки че плавателният съд установил контакт с военен хеликоптер и самолетоносач от силите на НАТО, никой не предприел спасителна мисия.

Само 11 от всичките 72 пътници били живи, когато корабът бил отнесен от теченията на либийския бряг след 16-дневно носене по вълните в открито море. Всички останали загинали от глад и жажда.
"През последните дни не можехме да се познаем. Всички или се молеха, или умираха", разказва един от деветте оцелели.

Говорител на италианската брегова охрана заяви: "Сигнализирахме на Малта, че корабът се насочва към тяхната зона за наблюдение и спасителни операции и обявихме тревога и наредихме на всички плавателни съдове да потърсят този кораб, което ги задължава да се опитат да го спасят". Малтийските власти обаче отрекоха да са имали каквото и да е общо.

На 10 април корабът бил изхвърлен на брега край либийския град Зилтан. Един от 11-те оцелели починал почти веднага, а друг намерил смъртта си малко по-късно в затвора, след като силите на Муамар Кадафи арестували пътниците и ги държали в плен четири дни.

Въпреки травмиращото преживяване оцелелите, които се крият в къщата на етиопец в Триполи, са готови отново да се опитат да пресекат Средиземно море, за да достигнат Европа и да получат убежище.

През последните месеци отношенията между Франция и Италия се обтегнаха заради спора как да се действа с наплива от северноафрикански имигранти заради кризата в Либия. Рим и Париж спорят за над 25 000 незаконни имигранти, повечето от които тунизийци, пристигнали в Италия от януари, които искат да стигнат до Франция и да получат убежище.