Според вестника разговорът се е състоял през уикенда и в него е било обсъдено споразумение между Търнбул и предишния американски президент Барак Обама, съгласно което САЩ ще приемат около 1250 отхвърлени от Австралия бежанци, повечето от които са от страни от Близкия и Средния изток, предаде БТА.

В разговора Тръмп се оплакал, че това "ще го убие политически" и обвинил Австралия, че се опитва да изнесе "следващите Бостънски атентатори".

Това е "най-лошата сделка въобще", казал Тръмп на Търнбул.

Според австралийския премиер обаче Тръмп заявил, че има намерението да спази поетия ангажимент за приемане на бежанците, които в момента се намират в лагери на островната държава Науру и на островите Манус в Папуа - Нова Гвинея.

Това е бил първият телефонен разговор между двамата лидери откакто Тръмп стана президент на САЩ. Било е планирано той да продължи един час, но Тръмп рязко го прекъснал след около 25 минути, малко след като Търнбул предложил да обсъдят други теми, включително конфликта в Сирия.

Официален представител на Белия дом признал пред "Вашингтон пост", че разговорът на Тръмп с Търнбул е бил враждебен и напрегнат и подчертал, че повечето разговори на Тръмп с други държавни лидери, включително на страни като Япония, Германия, Франция и Русия, са били приятни и продуктивни, отбелязва ТАСС.

"Няма да коментирам разговор с президента на САЩ извън това, което бе публично обявено, и вие, разбира се, знаете защо", заяви австралийският премиер пред журналисти в Мелбърн.

"Разбирам интереса ви, но е по-добре такива разговори да се водят честно, откровено и на закрити врата. Вие можете да правите спекулации за политиката на САЩ, но това не влиза в моите задължения. Аз съм премиер на Австралия и съм длъжен всеки ден да защитавам интересите на моята страна", добавил Търнбул.

Статията на в. "Вашингтон пост" е една от най-следените теми в Туитър в Австралия. Тя е поместена на челно място в основните австралийски новинарски сайтове, а медиите в страната я коментират обстойно, отбелязва АП.