„Искаме превишението на скоростта с над 60 км от разрешената максимална скорост да бъде вкарано в Наказателния кодекс и това да бъде престъпление. В тези случаи предлагаме и да се отнемат автомобилите”,  каза началникът на отдел „Пътна полиция” Бойко Рановски пред bTV.

Тези шофьори ще бъдат съдени като престъпници по Наказателния кодекс, съобщи и зам- министърът на МВР Филип Гунев пред БНТ.

Това ще бъде едно от предложенията за промени в закона за пресичане на войната по пътищата.

Според готвените промени колите на извършителите на тежко наказателно нарушение също ще се отнемат.

„Трябва собственика, който си предостави автомобила на неправоспособен водач или този, които си позволи да го управлява след употреба на алкохол или без самия да притежава правоспособност да носи отговорност, включително и да му се прекратява регистрацията на автомобила,като му се взимат регистрационните табели, за да не може той да управлява този автомобил повече”, каза още комисар Рановски.

Друго предложение на работната група в МВР е да се криминализират гонките с коли по улиците на градовете и по магистралите. По този начин колите на нелегалните състезатели също ще бъдат конфискувани за месеци или години.

Предложението бе направено още преди няколко месеца от Асоциацията на пострадалите при катастрофи.

Според подготвяните промени колите на пияните водачи също ще се отнемат. По сега действащия НК шофирането след употреба на алкохол (над 1,2 промила) също е престъпление и се наказва със затвор до 2 г.

Ще се отнемат колите и на тези, които причинят смърт или средни до тежки телесни повреди по тяхна вина.

Сроковете, за които автомобилите ще се отнемат принудително, все още се обсъждат.

Миналата седмица премиерът Бойко Борисов върна плана за борба с корупцията в редиците на МВР и мерките срещу нарушенията по пътищата с указания до седмица да се измислят драстични наказания за нарушителите.

Предвиждат се и ограничения на правата на младите шофьори. Едно от предложенията е да се въведе категорията “нови водачи”. Това са хора с до 2 г. опит зад волана. Те ще имат по-малко контролни точки в талона и далеч по-малък толеранс за употреба на алкохол.

Причината за драстичните мерки срещу нарушителите, е че войната по пътищата продължава, коментира Бойко Рановски. От началото на тази година убитите и ранените при пътни инциденти са повече от тези за 2014 г. Убити са 526 души или с 20 повече от миналата година и са ранени 6814, което с 214 повече от миналата година.

От снощи има нов инцидент и то с дете – пиян шофьор е убил на пътя 3-годишно дете в Сливен, съобщи още шефът на пътните полицаи.

Относно неправилното паркиране Рановски призова хората да изпращат сигнали чрез снимки и видео и обеща всеки един от тях да бъде проверяван от КАТ.
Той допълни, че е важно също гражданинът, който е подал сигнал, да свидетелства, за да бъде наказан нарушителят.

АНКЕТА: Можем ли да намалим катастрофите по пътищата?