Десетки иранци, повечето от които студенти, щурмуваха вчера британския посолски комплекс в Техеран, изгориха британското знаме и дори държаха за кратко като заложници няколко дипломати.

"Иранският шарже д'афер в Лондон е информиран, че ние изискваме незабавното затваряне на иранското посолство в Лондон и че целият ирански дипломатически персонал трябва да напусне Великобритания в следващите 48 часа", съобщи британския министър на външните работи Уилям Хейг пред парламента, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

По-рано днес Великобритания евакуира дипломатическия си персонал от Техеран и затвори посолството си. 
Посланикът на Лондон така или иначе трябваше да бъде експулсиран до две седмици по силата на новия закон, който иранският парламент прие спешно в отговор на финансовите и икономически санкции, които Великобритания наложи на Иран заради ядрената му програма.

"Вчерашното нападение не би могло да бъде извършено без някаква степен на съгласие от страна на иранския режим. Иранските посланици в цяла Европа са били извикани в съответните министерства на външните работи в знак на протест срещу нападението срещу британското посолство", заяви Хейг, но все пак подчерта, че Великобритания не прекъсва изцяло отношенията си с Техеран.

Британският премиер Дейвид Камерън пък заплаши Иран с много твърди мерки след, по думите му, напълно скандалното нападение, съобщи Франс прес. "Приоритетът е сигурността на британския дипломатически персонал в Ислямската република", категоричен бе Камерън, който изтъкна, че е председателствал кризисни заседания на министри вчера и тази сутрин.

Иран пък заплаши Великобритания с ответни мерки след като Лондон нареди да бъде затворено иранското посолство, предаде късно вечерта Франс прес. Говорителят на иранското външно министерство Рамин Мехманпараст определи като прибързано решението на британското правителство да нареди на иранските дипломати да напуснат страната.

"Правителството на Ислямска република Иран ще вземе ответни мерки и счита, че е отговорност на британското правителство да защити дипломатическите имоти в Лондон", добави той. "Станалото в британското посолство в Техеран бе непредвидимо и се случи заради гнева на няколко демонстранти от британското отношение към Ислямската република", заяви той.
Говорителят отбеляза, че никой дипломат не е пострадал и че нападателите ще отговорят за действията си пред иранското правосъдие.

Малко по-рано председателят на комисията за външни работи и национална сигурност в иранския парламент Алаеддин Боруджерди предупреди, че Великобритания носи отговорност за всички последствия от действията си. "Парламентът ограничи дипломатическите отношения на Иран с Великобритания, но общественото мнение е доволно, че британските дипломати напуснаха страната", заяви той и препоръча на другите европейски страни да не следват примера на Великобритания и САЩ.

Късно следобед иранските власти наредиха на всички британски дипломати да напуснат страната в следващите часове, предаде ДПА, като се позова на полуофициалната информационна агенция Фарс.

САЩ прекъснаха дипломатическите си отношения с Иран след вземането на 52 души за заложници в посолството на САЩ в Техеран през 1979 г. Заложническата криза продължи 444 дни, припомня АФП. 
Норвегия също затвори посолството си в Техеран, но засега не е изтеглила дипломатическия си персонал.

Италия обмисля дали да затвори посолството си в Техеран и ще извика иранския посланик в Рим, за да поиска гаранции за сигурността на италианските дипломати в Иран, съобщи министърът на външните работи Джулио Терци, цитиран от Ройтерс. Терци допълни след изслушване в парламента, че Италия ще реши заедно със своите европейски съюзници и Съединените щати дали да наложат петролно ембарго на Иран.

Франция реши да отзове за консултации посланика си в Иран и повтори пред иранския шарже д'афер в Париж най-острото си осъждане за опустошаването на британското посолство в Техеран, предаде Франс прес.
Холандия обяви, че отзовава посланика си в Иран за консултации.

България е силно разтревожена от инцидента в посолството на Великобритания в Иран, се казва в изявление на говорителя на МВнР. Неприкосновеността на дипломатическите и консулските представителства, гарантирана от Виенската конвенция, следва да бъде стриктно спазвана от властите на приемащата страна. Като отбелязваме предприетите от иранските власти мерки, се надяваме този инцидент да бъде разследван и виновните да бъдат наказани, заявяват още от Външно министерство.