Изявлението на говорител на Белия дом, цитирано и от БТА, е по повод предположенията, че хакери, работещи за Русия, може би са се опитали да повлияят на президентските избори в САЩ.

"Знаем, че има различни фактори, и държавни и криминални, които търсят уязвими места в киберсигурността на Съединените щати, и сред тях е Русия", каза говорителят на Белия дом Джош Ърнест.

Правителството ще остави правоприлагащите органи да обявят заключенията си за кибератаката, добави той.

Москва е заподозряна, че се опитва да повлияе на предизборната кампания в полза на Доналд Тръмп с режисирано изтичането, но доказването на руска намеса ще е трудно, смятат експерти, цитирани от Франс прес.

В петък, три дни преди откриването на конгреса на демократите, Уикилийкс публикува около 20 000 имейли, хакнати от акаунтите на седмина лидери на Демократическата партия. Те са разменени между януари 2015 и май 2016 г.

Тези писма разкриват презрително и подозрително отношение на лидерите към Бърни Сандърс, бившия съперник на Клинтън във вътрешнопартийната надпревара за кандидатурата на демократите.

Председателката на Демократическата партия Деби Уосърман Шулц бе опетнена от скандала и в неделя подаде оставка преди конгреса, който ще продължи до четвъртък.

Разгневен от публикациите, предизборният екип на Клинтън отвърна на удара, намеквайки, че Русия може да стои зад изтичането на имейлите, хакнати от киберпирати, отбелязва АФП.

Целта на Москва, според екипа на Клинтън, била да облагодетелства кампанията на Доналд Тръмп, който е по-критичен към НАТО от съперницата си.

В подкрепа на това обвинение се припомня, че против Демократическата партия е била извършена кибератака, разкрита в средата на юни от компанията за киберсигурност "Краудстрайк". А тя била извършена от две групи киберпирати, смятани за близки до руските власти.

Двете групи - "Коузи беър" ("Потайна мечка") и "Фанси беър" ("Въображаема мечка") - "се занимават с политически и икономически шпионаж в полза на Руската федерация", твърдеше тогава "Краудстрайк".

Федералното бюро за разследване обяви вчера, че разследва кибератаката, но не съобщи подробности за предполагаемите пирати, нито за евентуална връзка с публикуването на имейлите от Уикилийкс, добавя АФП.

Маниакалните опити да се използва руската тема са "традиционно развлечение" за американските политици по време на предизборна кампания в САЩ. Така Дмитрий Песков, прессекретар на руския президент, коментира обвиненията, че Русия е замесена в изтичането на данни от Националния комитет на Демократическата партия, предаде ТАСС.

"Тези абсурдни новини тутакси бяха опровергани от семейството на известен кандидат за президент" на САЩ, посочи Песков, цитиран от ТАСС. (Има предвид Доналд Тръмп и сина му.)