За Брюксел са отпътували и тримата ръководители на т. нар. надзорна тройка - ЕК, ЕЦБ и МВФ, които бяха в Атина, за да инспектират финансовото състояние на Гърция преди отпускането на поредния пети транш от заемите в размер на 110 млрд. евро, които страната получава от май м. г. за излизане от кризата, предаде БТА. Те ще информират своите шефове Оли Рен от ЕК и Жан-Клод Трише от ЕЦБ за изпълнението на гръцкия дълг.

Очаква се на съвещанието в Брюксел официално да бъде признато безсилието на Гърция да се финансира от пазарите в следващите две години и ще се обсъждат условията за отпускането на нови заеми на страната за периода 2012-2013 г.
В съвещанието ще участва и представител на Международния валутен фонд, тъй като се предполага, че организацията ще има участие и в новия европейски пакет за подкрепа.

Финансовите министри от еврозоната ще обсъдят възможността на Гърция да се осигури допълнително финансиране на нейните кредитни нужди за 2012-2013 г. и то да бъде съчетано с разсрочване на целия дълг и с намаляване на лихвите.
Очакванията на пазарите са новите заеми да достигнат 60 млрд. евро.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви в навечерието на срещата, че Гърция може да получи удължаване на изплащането на огромния си дълг, но само ако частните кредитори също участват. В интервю за обществената телевизия ARD Шойбле настоя да се изчакат резултатите от проучването на обществените фондове на страната идния месец преди да се вземе решение дали са необходими нови мерки. "Трябва да имаме ясно правило: ако има разсрочване (на дълга) , целият кредит трябва да бъде разсрочен", добавя Шойбле, цитиран от БГНЕС.

Въпросът за предоставянето на нови заеми за Гърция предизвика напрежение сред управляващата коалиция в Германия. Очаква се страната да постави нови условия на Атина.

Дискусията за евентуално преструктуриране на гръцкия дълг, включително чрез частична редукция, набра скорост през последните месеци. Пикът на недоверието към Гърция бе на 6 май, когато статия в сп. "Шпигел" подхрани спекулации за излизане на страната от еврозоната. Този сценарий бе опроверган, но не и вариантите за разсрочване и опрощаване на дълга, както и предоговаряне на лихвите.

Европейската комисия очаква дългът на Гърция, който вече е най-големият в историята на еврото - до 143% от БВП за миналата година, да скочи до 158% през тази и до 166% през следващата година.