„Франция е избила около 15% от алжирското население, като се започне от 1945 година. Това е геноцид”, каза Ердоган, предаде АФП, цитирана от "Фокус".
"Ако Саркози не знае това, то нека попита баща си", допълни Ердоган.

Законът, който вчера Националното събрание (долната камара на парламента) на Франция гласува, криминализира отричането на всякакъв геноцид, включително арменския в периода 1915-1917 г.. Наказанието е от 1 година затвор или глоба от 45 000 евро.
След гласуването Турция, която категорично отхвърля тезата за геноцид, и твърди, че жертвите са между 250 000 и 500 000, а не 1,5 млн., както смята Армения, замрази политическото, военното и икономическото сътрудничество с Франция.

Турският премиер днес подчерта, че френският закон е ясен пример за това как расизмът, дискриминацията и антимюсюлманските настроения са достигнали нов пик във Франция и в цяла Европа. Той обвини и лично френския президент Никола Саркози, че „всява омраза към мюсюлманите и турците”, за да спечели дивиденти преди  изборите. Във Франция живеят около 500 000 души от арменски произход и те са смятани за ключов източник на подкрепа за Саркози и неговата партия преди президентските и местните избори през 2012 година.

Ердоган посочи също, че дядото на сегашния френски президент навремето е избягал от Испания и се е скрил в Османската империя. Ако Саркози погледне към историята на своето семейство, няма да види нищо друго освен турска доброжелателност, заяви турският премиер.

Между Франция с нейния парламент и близкоизточните диктатори няма никаква разлика. Това мнение изрази и ръководителят на турската дипломация Ахмет Давутоглу в Анкара на редовната Конференция на посланиците на Турция, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
"Както и режимите на Кадафи, Бен Али, Асад диктуваха какво да се мисли, какво е правилно, а какво не е, така вчера и Националното събрание на Франция, със стоящите зад него политически лидери, продиктува на Европа как тя трябва да мисли и за какво не е нужно да се спори. В този план Франция не се отличава от диктатурите в Близкия изток", заяви Давутоглу.
По неговите думи решението на долната камара на френския парламент е било прието от хора, които нямат представа за историята, бъдещето и перспективите на Европа и е взето "в угода на малките политически цели".

"Заради едни избори бяха захвърлени европейските ценности, заяви турският външен министър. Ако с цел събиране на гласове преди изборите тези ценности се окажат потъпкани, то бъдещето на Европа и нейната демокрация се намират под голяма заплаха", добави турският външен министър.

Давутоглу заяви още, че неговата страна силно ще заявява своята позиция по отношение на несправедливото решение на френския парламент.
Ние ще правим това навсякъде по света. Ние никъде няма да се огънем и със силен глас ще говорим дори на тези места, където това бе забранено да се прави, каза той.

Междувременно посланикът на Турция в Париж Тахсин Бурджуоглу напусна  Франция.