Турция отзовава посланика си в Париж и отменя всички икономически, политически и военни срещи с Франция, подчерта Ердоган, цитиран от АФП и БТА.

Турският премиер бе категоричен, че страната му ще замрази и военното си сътрудничество с Франция, като прекрати съвместните учения и отмени разрешенията за достъп на френски военни самолети и кораби до турските летища и пристанища, предаде Асошиейтед прес, на която се позова БТА.

Планирана за януари среща за икономическо сътрудничество между двете страни също е отменена.
Турският премиер добави, че може да последват и други ответни мерки.

Ердоган определи законопроекта като "расистки", "дискриминиращ" и "ксенофобски" и каза, че той е "отворил рани" в отношенията с Париж, които "трудно ще могат да бъдат излекувани", предаде Ройтерс.

"Ние нямаме геноцид в нашата история. Ние ще разкажем на света за френските жестокости, които бяха забравени", подчерта министър-председателят на Турция пред журналисти в Анкара, цитиран от ДПА.

Днес Долната камара на френския парламент одобри закон, който третира като престъпление отричането на всякакъв геноцид, включително геноцида над арменците. Законът предвижда наказание от една година затвор и глоба в размер на 45 000 евро.

Франция призна масовото избиване на арменци през 1915 г. за геноцид със закон през 2001 г. Според Армения по времето на Османската империя в периода 1915-1917 г. са били избити 1,5 милиона арменци. Турция твърди, че жертвите са между 250 000 и 500 000 и категорично отхвърля тезата за геноцид.

Турският вицепремиер Бюлент Арънч нарече приетия законопроект - „предателство на историята”, съобщи "Фокус".
„Осъждам френския парламент, който прие този закон, означаващ предателство на историята и историческата истина. Френският парламент обезцени нашата история и истината с приемането на този закон”, написа Арънч в своя акаунт в „Туитър”. Той обвини френските депутати, че са върнали обратно инквизицията.

По-късно министърът на външните работи на Франция Ален Жюпе изрази съжаление за решението на Турция да изтегли посланика си в Париж и призова своя съюзник в НАТО да не предприема прекомерни ответни стъпки, съобщи АФП.

Заради гласуването във френския парламент в турския град Измир се проведе протестна акция. Демонстранти скандираха лозунги, осъждащи приемането на закона пред сградата на френското посолство и заявиха, че ще бъдат сред инициаторите на иск в Европейския съд за правата на човека с настояване законът да бъде отменен.
Подобни прояви имаше и в други градове на Турция, включително в Анкара и Истанбул.

Армения пък официално благодари на Франция за това, че одобри този закон, предаде ДПА. "Франция доказа, че човешките права са най-важното от всичко. Франция показа, че няма давност за престъпления срещу човечеството и тяхното отричане е обект на осъждане", заяви арменският външен министър Едуард Налбандян.