Във филма "Невинността на мюсюлманите" се твърди, че пророкът е лъжлив. В трейлър, който бе качен в YouTube, се вижда как актьори аматьори водят диалог с нападки и "разкрития" за Мохамед. Последователите му са представени като бандити, а самият свещен за мюсюлманите пророк - като любовчия, който одобрява сексуалното посегателство над деца. Заради това и други много обидни твърдения, YouTube блокира достъпа до видеото в Египет и Либия.

Актрисата Синди Ли Гарсия, която се появява за кратко в трейлъра,  разказва, че миналата година била повикана на кастинг за филм, който щял да се казва "Пустинният воин", предаде Ройтерс, цитирана от БТА. В интервю за агенцията тя казва, че кадрите във видеото не приличат на това, което е снимано.

Той бил сниман през лятото на 2011 г. в църква край Лос Анджелис, като актьорите стоели пред "зелен екран", какъвто се използва за наслагване на фонови изображения. Участвали около 50 актьори. В съобщението за кастинга филмът бил представен като нискобюджетен "исторически приключенски филм, чието действие се разиграва в Арабската пустиня". Нито един от героите не бил обявен като Мохамед.

"Казаха ми, че в основата на филма били събития от преди 2000 години, по времето на Господ, когато Христос е бил там", разказа още калифорнийската актриса. По думите й филма има сцена, в която нейната героиня е била принудена да даде детето си на герой, наречен Господаря Джордж. В обявата за кастинга той бил описан като "силен лидер" и "тиранин". В 13-минутния трейлър обаче героинята на Гарсия е дублирана в тази сцена и в дублажа вече не става дума за Джордж, а за Мохамед.

Няколко американски медии съобщиха, че филмът е продуциран от Сам Басайл (Bacile), който има израелско и американско гражданство и се занимава със строеж и продажба на недвижими имоти. По думите му филмът струвал 5 милиона долара, като част от парите били платени от стотина еврейски донори.
Ройтерс обаче отбелязва, че не може да потвърди тази информация нито дали Басайл е истинското име на продуцента. В съобщението за кастинга като процудент фигурира човек със сходно име - Sam Bassile, а като режисьор е посочен Алън Робъртс.
Според Стивън Клайн, представил се като консултант и говорител на продукцията, името на продуцента може да е псевдоним.

Асошиейтед прес цитира други източници, свързани с продукцията, според които важна роля в създаването на антимюсюлманския филм е изиграл коптски християнин, живеещ в Южна Калифорния, съден за финансови престъпления. Накула Басели Накула заявява в интервю за агенцията, дадено в Калифорния, че е отговарял за логистиката на компанията, произвела "Невинността на мюсюлманите".

Той отрече твърденията, че е бил режисьор на филма, но призна, че познава продуцента Сам Басайл. В същото време се оказва, че номерът на мобилния телефон, по който Асошиейтед прес се е свързала във вторник с човека, представил се като Басайл, водел към същия адрес край Лос Анджелис, на който живеел Накула. Той казал, че е християнин копт и споделя тревогите на коптите, предизвикани от отношението към тях на мюсюлманите. Накула обаче отрекъл той да е Сам Басайл.

Според съдебни документи, внесени през 2010 г. в рамките на разследване на углавно престъпление, Накула е използвал в миналото много различни самоличности. Представял се и като Никола Басили и Ървин Саламех.

Вчера правителството на Афганистан издаде разпореждане достъпът до сайта на YouTube в страната да бъде прекратен, за да спре възможното разрастване на протестите в страната. По-рано днес подобно настояване към американската компания отправиха и властите в Индонезия, най-голямата мюсюлманска държава в света, съобщи bTV.

Американското правителство няма нищо общо със спорния видеофилм по интернет за пророка Мохамед, който разпали антиамерикански протести в Египет, Либия и Йемен, заяви днес държавният секретар Хилари Клинтън, цитирана от Ройтерс.
"Правителството на САЩ няма абсолютно нищо общо с този видеоклип. Категорично отхвърляме неговото съдържание и послание," подчерта тя в началото на разговорите си с високопоставени марокански представители.
"За нас и лично за мен, това видео е отвратително и заслужава порицание. По всичко личи, че целта му е дълбоко цинична: да очерни една велика религия и да провокира ярост", добави Клинтън.

САЩ засили охраната на посолствата си заради продължаващите протести в много арабски държави.