През септември 2015 година, на среща на вътрешните министри, беше взето решение във вътрешността на ЕС да бъдат разпределени над 100 000 мигранти, временно настанени в Гърция и Италия.

В началото на май тази година Унгария подаде в Съда на ЕС искане това решение да бъде отменено, защото е противозаконно.

През последните месеци комисията многократно призоваваше държавите от ЕС, които все още не са приели нито един разселен мигрант или не са обещали да приемат някого по квотите, да направят това, се отбелязва в съобщение на институцията от днес.

Въпреки тези призиви, Чехия, Унгария и Полша все още не са предприели необходимите действия, което представлява неизпълнение на правните им задължения съгласно решенията на Съвета на ЕС, както и на ангажиментите им към Гърция, Италия и останалите държави в Общността, допълват от ЕК.

Комисията отчита, че повечето държави от ЕС са постигнали резултати по изпълнението на квотите с израз на политическа воля и приканва тези, които още не са, да предприемат действия. От Брюксел отново апелират и за бързо изпращане на служители и оборудване за службата на ЕС за охрана на границите.

Според комисията се наблюдава напредък в изпълнението на споразумението с Турция за миграцията, като се отчита постоянното намаляване на незаконните преминавания в Гърция и успешното разселване на над 6000 сирийци в ЕС, пристигнали първоначално на турска земя.

Отбелязва се, че на ден от Турция към ЕС незаконно преминават по около 50 мигранти и това е намаление с 97 на сто в последната година. За този период от ЕС към Турция са били върнати 1798 мигранти. Броят на достигналите незаконно ЕС от Турция надвишава броя на връщанията към турска земя.

Според ЕК е необходимо гръцките власти, агенциите на ЕС и държавите от Общността да положат допълнителни усилия, за да се увеличи броят на връщанията.

Над 600 000 бежанци в Турция получават помощ от ЕС, а броят на сирийците, подпомагани с парични преводи, се очаква да достигне 1,3 милиона души.

ЕК съобщава, че темпото, с което се разселват мигранти, пристигнали в Гърция и Италия, се е повишило значително, като от януари насам са били преместени почти 10 300 души - петкратно увеличение спрямо същия период на миналата година. До началото на юни са били извършени общо 20 869 разселвания (13 973 от Гърция и 6896 от Италия). Комисията твърди, че е възможно всички мигранти, отговарящи на условията, да бъдат разселени до септември. ЕК отново заявява, че правното задължение на държавите от ЕС да разселят мигрантите не отпада след септември.

По повод работата на европейската гранична служба се посочва, че над 1600 граничари подпомагат националните сили в Гърция (944), Италия (402), България (166) и Испания (65). От началото на годината службата е върнала 6799 незаконно пребиваващи в ЕС мигранти, което представлява нарастване с над 157 на сто в сравнение със същия период на миналата година.

България е приела 47 мигранти по квотите

България е приела до началото на юни 47 мигранти, разселени по квотите на ЕС, показват данните на ЕК. Всички са пристигнали от Гърция. Общо нашата страна е поела обещание да приеме от Гърция 831 души, а досега 570 мигранти са пожелали да бъдат преместени у нас.

От Италия нашата страна е обещала да приеме 471 души, като до момента желание да дойдат са проявили 140 мигранти.

От Турция се очаква България да приеме 50 сирийски бежанци.