"Към днешна дата ние не знаем за политическо решение на българското правителство относно АЕЦ "Белене". И колкото по-скоро то бъде взето, толкова по-добре, защото се чувства определена умора от безкрайните промени от позицията на различните български чиновници", заяви Кириенко, цитиран от Интерфакс и БГНЕС.

Кириенко подчерта, че "Росатом" еднакво спокойно ще приеме всяко решение на българските власти - както за продължаването на строителството, така и за неговото спиране. "Това решение трябва да се вземе - и ако нас ни устройва, ще продължим строителството. А ако България вземе решение, че не й е нужна АЕЦ "Белене", за нас няма да бъде голям проблем", подчерта той.

"Разбираме, че решението не е лесно. То е важно за България както от икономическа, така и от енергийна гледна точка. Много разчитаме, че това окончателно решение ще бъде взето. Готови сме за всякакъв сценарии", заяви  Кириенко.

Шефът на руската държавна компания изтъкна, че по проекта "съществуват икономически спорове, защото българските компании не плащат навреме за изработеното оборудване". "Задлъжняли са доста сериозно. Наложи се да се обърнем към съда. Но това е нормално", каза той.
България и Русия водят съдебна битка в Женева и Париж, като "Росатом" претендира за сума от 58 млн. евро за договорено оборудване за АЕЦ, а България си иска 62 млн. евро от продажбата на старо оборудване.

"През миналата година ние удвоихме обема на своите чуждестранни договори. Имаме къде да хвърляме ресурси и сили", каза още Кириенко.

В последните дни ситуацията около проекта нажежи до червено политическата ситуация в България. Според дясната опозиция заради нея е поискана оставката на Трайчо Трайков. Левите пък атакуваха правителството, че бави решението си по проекта. Официалната позиция на кабинета е, че няма да бъде строен само българо-руски проект.

Страната ни твърдо настоява цената на проекта да се свали драстично и в него да участват чужди инвеститори извън Русия. Друг вариант за правителството е реакторът за "Белене" да заработи в АЕЦ "Козлодуй", което обаче би отнело десетина години.
По-рано днес лидерът на ДСБ Иван Костов заяви, че най-добре би било този реактор да бъде продаден.

Преди дни стана ясно, че Русия вече е изтеглила своите специалисти от площадката на "Белене".